Strona główna ROPCZYCE Ropczyce: KAS zatrzymała nielegalne automaty do gier warte 60 tys. zł

Ropczyce: KAS zatrzymała nielegalne automaty do gier warte 60 tys. zł

0
Reklama

Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu walczą z podziemiem hazardowym. Podczas działań w powiecie ropczycko-sędziszowskim zatrzymali kolejne nielegalne automaty do gier hazardowych.

W czwartek, 23 sierpnia br. funkcjonariusze KAS z rzeszowskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadzili działania kontrolne na terenie powiatu ropczycko- sędziszowskiego. W jednym z salonów gier na terenie Ropczyc, funkcjonariusze zatrzymali 5 automatów do gier hazardowych  o wartości 60 tysięcy zł. Automaty zostały zatrzymane do dalszego postępowania karnego- skarbowego i administracyjnego.

Reklama

Od początku tego roku, funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim zatrzymali łącznie 337 automatów,  działających wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych.  Z kolei bilans działań kontrolnych w tym zakresie w 2017 r. na terenie Podkarpacia to zatrzymanie  576 urządzeń do gier działających niezgodnie z ustawą o grach hazardowych, w wyniku czego wszczęto 245 postępowań karnych skarbowych i 435 postępowań administracyjnych. Nałożone kary wyniosły ponad 5,7 mln. złotych.

Nowelizacja ustawy

Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia 2017 r. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier.

Przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie.

Za nielegalną działalność związaną z grami na automatach grożą wysokie kary. Za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji kara wynosi 100 tys. zł od każdego automatu. Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi też odpowiedzialność karno-skarbowa: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

Nielegalne gry

Nielegalny hazard organizowany jest często  przez grupy przestępcze, dla których stanowi źródło olbrzymich zysków. Osoby prowadzące nielegalne punkty gier często zamieszane są w inne przestępstwa. Nielegalny hazard ma też negatywne skutki społeczne tj. uzależnienie od hazardu osób niepełnoletnich i kontakt ze światem przestępczym.

źr. KAS Podkarpacie

Reklama