Strona główna WIADOMOŚCI Rolnicy wznowią protest? Kolejne spotkanie u wojewody

Rolnicy wznowią protest? Kolejne spotkanie u wojewody

0
Reklama

Po raz kolejny wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul i wicewojewoda Paweł Bartoszek spotkali się z rolnikami podczas cyklicznego posiedzenia  Zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich. Tematem rozmów była m.in.  bieżąca sytuacja związana z odbywającymi się protestami, a także przeprowadzaną kontrolą towarów rolnych  na granicy z Ukrainą.

Wojewoda zapewniła o swoim wsparciu dla rolników, ale zaapelowała  także o to, by ich protest przebiegał w sposób spokojny i bezpieczny – tak, aby uniknąć niezgodnych z prawem incydentów.

Reklama

Teresa Kubas-Hul odniosła się także do trzech postulatów podnoszonych przez rolników (uruchomienie dopłat do kukurydzy, zwiększenie akcji kredytowej do kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł, utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023). Zapewniła, że – zgodnie z podpisanym 6 stycznia porozumieniem – zostaną one zrealizowane.

Trwają intensywne kontrole inspekcji i służb

Wojewoda podkreśliła, że trwają intensywne działania mające na celu uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski. Służby i inspekcje odpowiadające za badania produktów oraz kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, towary nie otrzymują zgody na wprowadzenie do obrotu, a następnie transport jest kierowany do utylizacji, lub zawracany do kraju, z którego przyjechał.

W ostatnich dniach Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydał cztery decyzje zakazujące wprowadzenia do obrotu artykułów przywiezionych z Ukrainy. Trzy z nich dotyczą złej jakości prosa, czwarta – nasion lnu. W pobranych do badania próbkach inspektorzy znaleźli martwe i żywe szkodniki.

– Zapewniam, że to, co leży w kompetencji wojewody i służb, jest sumienie i rzetelnie wykonywane – zaznaczyła.

Specjalna infolinia dotycząca nieprawidłowości

Wojewoda poinformowała również, że zostanie uruchomiona specjalna infolinia telefoniczna dla osób, które zgłaszają zaobserwowane nieprawidłowości na granicy z Ukrainą.

Uczestnicy posiedzenia rozmawiali również o kwestiach związanych ze wspólną polityką rolną UE. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie Błażej Borowiec, który odniósł się do tematów dotyczących realizacji płatności bezpośrednich i obszarowych i płatności w ramach ekoschematów.

Ustalenia z poprzedniego spotkania z rolnikami oraz służbami i inspekcjami na granicy w Korczowej przekazane do Warszawy

Spotkanie wojewody oraz służb i inspekcji z przedstawicielami środowiska rolniczego odbyło się w tym miesiącu (6 lutego) na przejściu granicznym w Korczowej. Dyskutowano na temat obecnej sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w kontekście importu, tranzytu i badania produktów rolnych i spożywczych z Ukrainy.

Wśród poczynionych wtedy ustaleń, które zostały przekazane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znalazły się przede wszystkim:

  • propozycja zmiany zapisu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 15 września 2023 roku w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rolnicy postulują, aby rozszerzyć aktualnie funkcjonującą listę produktów o olej roślinny, cukier i miód,
  • propozycja oznakowania w sklepach polskich produktów flagą, aby były łatwiej identyfikowalne dla konsumenta. Aktualnie informacja o kraju pochodzenia jest zawarta głównie w kodzie kreskowym,
  • wniosek o opracowanie i przyjęcie ustawy o gospodarstwie rodzinnym, co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia Podkarpacia, gdzie mamy bardzo dużo takich gospodarstw,
  • ustalenie roku 2021 referencyjnym dla cukru. Przeanalizowano, ile cukru było importowane do Polski w latach 2021, 2022 i 2023, na podstawie analizy uznano, że takie rozwiązanie byłoby dla rolników i producentów żywności najkorzystniejsze.
  • w kwestii ekoschematów i wspólnej polityki rolnej zaproponowano zmniejszenie okrywy z 80 na 40 procent. Do tej pory 20 procent użytków rolnych może być zaorane, reszta musi zostać zasiana.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!