Strona główna HISTORIA Rocznica śmierci kpt. Kazimierza Rzucidły- żołnierza AK Rzeszów

Rocznica śmierci kpt. Kazimierza Rzucidły- żołnierza AK Rzeszów

0
Reklama

Trzy  lata temu w Rzeszowie zmarł Kazimierz Rzucidło – więzień Pustkowa, żołnierz bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów, działacz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.


Kazimierz Rzucidło pseudonim „Kowal”, „Rzuk”, „Żegota” vel Kazimierz Chmaj– syn Stefana i Marii zd. Chmaj, urodzony 27 października 1925 r. w Rudnej Wielkiej. Szkołę powszechna ukończył w Rudnej Wielkiej i w Rzeszowie. Na początku okupacji niemieckiej pracował u stryja Józefa Rzucidły, który był szewcem w Rudnej Wielkiej. W 1941 r. wcielony do Baudienstu,  w ramach którego pracował przy budowie lotniska w Jasionce, w rzeszowskim WSK oraz przy budowie ul. Hetmańskiej. Pod koniec 1941 r. skazany na pięć lat pracy w obozie Baudienstu  Pustkowie k. Dębicy, skąd po 10 miesiącach 30 czerwca 1942 r. został zwolniony.15 sierpnia 1942 r. został zaprzysiężony do AK przez Kazimierza Gąsiora „Zamorę”, z którym wcześniej pracował przy melioracji łąk pod kierownictwem Franciszka Sagana „Grabika”. Od 10 listopada 1942 r. do 30 marca 1943 r. uczestniczył w szkoleniu wojskowym prowadzonym przez rudnianina kpr. Władysława Grabowskiego, po ukończeniu którego otrzymał stopień strzelca. Od stycznia 1943 r. razem z Kazimierzem Saganem był w grupie zabezpieczającej kurs podchorążych,  którym brali udział: Wiktor Błażewski Józef Lis, Kazimierz Gąsior, Franciszek Sagan, Zbigniew Nędza i bracia Krauzowie z Rzeszowa- Czekaja. 25 kwietnia 1944 r. oficjalnie włączony do bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów dowodzonej przez pchor. Stanisława Panka „Gila”. W marcu i maju 1944 r. uczestniczył w zabezpieczeniu trzech wyjazdów bojówki w celu podjęcia próby odbicia z aresztu na Montelupich w Krakowie komendanta Okręgu AK Kraków płk. Józefa Spychalskiego „Lutego”.
Konspiracyjny ślub ze Stefanią Czyż odbył się Rudnej Wielkiej, a udzielał go kapelan Placówki AK „Grab” ks. Antoni Olejarka. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się przed bezpieką od 1947 r. do 13 lutego 1956 r., gdy ujawnił się przed Wojewódzką Prokuraturą w Rzeszowie. Pierwsza żona zmarła 19 marca 1951 r. Jego drugą żoną została Czesława z d. Rączka, z którą wziął ślub w 1962 r. Prywatnie ojciec Witolda, Marka i Magdaleny.
Centrum Edukacyjne
Wesprzyj budowę patriotycznego Centrum Edukacyjnego!
Był członkiem Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz członkiem Komisji Statutowej ŚZŻAK wybranej podczas ostatniego Walnego Zjazdu Delegatów ŚZŻAK w Warszawie.
1 marca 2020 r. został odznaczony w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Niepodległości, który odebrał osobiście.

źr. IPN, AK Dębica

Reklama
Poprzedni artykuł76 pocisków artyleryjskich odnaleziono na terenie jasielskiego zakładu
Następny artykułKino samochodowe w Mielcu! Jutro dwa seanse filmowe