Strona główna WIADOMOŚCI Rezydenci ze Szpitala Wojewódzkiego wypowiedzieli umowy

Rezydenci ze Szpitala Wojewódzkiego wypowiedzieli umowy

0
Reklama

Mimo, że protest lekarzy rezydentów oficjalnie się zakończył, 88 młodych medyków ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie złożyło wypowiedzenia.
Rezydenci złożyli wypowiedzenia umów opt-out, będące aneksem, wedle którego lekarz zgadza się na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu. Jak tłumaczą sami zainteresowani Wypowiedzenie aneksów to jest forma upomnienia się o człowieczeństwo – mówi Zdzisław Szramik, przewodniczący Regionu Podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Lekarze chcą pracować zgodnie z Kodeksem pracy i wymogami unijnymi, czyli nie więcej niż 48 godzin w tygodniu. Praca ponad ten limit, w ocenie rezydentów jest niczym innym jak wyzyskiem. Co gorsza Szramik zapowiedział, że można spodziewać się kolejnych wypowiedzeń. Wypowiedzenia umów opt – out złożyło do tej pory 88 ze 136 lekarzy rezydentów, którzy pracują w rzeszowskim Szpitalu Wojewódzkim Nr 2.
Umowy opt-out są jedynie aneksami do umów i teoretycznie ich podpisanie jest dobrowolne. W praktyce podpisywali je wszyscy rezydenci, by ustrzec się przed utratą pracy, a także by dorobić do podstawowej pensji wynoszącej około 2200 zł netto. W rzeszowskim Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 pracuje na etatach 360 lekarzy. 138 to rezydenci. 88 z nich nie będzie pracowało dłużej niż 48 godzin w tygodniu.
Źródło: nowiny24

Reklama
Poprzedni artykułListopadowe Spotkanie z Historią
Następny artykułZdaniem ukraińskiego IPN polscy żołnierze to czekiści