Strona główna RZESZÓW Rezerwiści kadr policyjnych odbyli ćwiczenia „EGIDA-21”

Rezerwiści kadr policyjnych odbyli ćwiczenia „EGIDA-21”

0
Reklama

Wczoraj w garnizonie podkarpackim osoby planowane, jako uzupełnienie kadr policyjnych, ćwiczyły mobilizację na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych, rezerwiści nabywali wiedzę policyjną dotyczącą m.in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podstawą prawną przeprowadzenia ćwiczeń jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia  2020 r. w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2021 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz decyzje Komendanta Głównego Policji w sprawie organizacji, przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-21”.

Reklama

Na Podkarpaciu na ćwiczenia stawiło się 20 rezerwistów, którzy mają nadane przez właściwego terytorialnie wojskowego komendanta uzupełnień przydziały organizacyjno – mobilizacyjne do służby zmilitaryzowanej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Jest to mechanizm przygotowujący rezerwę kadrową dla Policji na czas potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Jest to również praktyczne sprawdzenie tego, jak działa system powoływania rezerw, ponieważ Policja, obok wojska, jest drugą co do wielkości formacją dysponującą takimi siłami.

Wczoraj o godz. 7, w Oddziale Prewencji Policji w Rzeszowie, rozpoczęły się ćwiczenia obronne „Egida-21”. Rezerwiści przez cały dzień uczestniczyli w zajęciach, nie tylko teoretycznych, ale także i praktycznych. W ten sposób nabywali wiedzę policyjną, dotyczącą m.in. użycia i obsługi broni palnej, technik interwencji, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy ćwiczenia zostali zapoznani z zakresem przydzielonych im zadań służbowych oraz z podstawami prawnymi związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2021 – 2035.

Reklama
Poprzedni artykułPodkarpaccy ludowcy mają nowego lidera w regionie
Następny artykułTrzecia dawka dla wszystkich dorosłych? W tym tygodniu decyzja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj