Strona główna RZESZÓW Rezerwat przyrody Bór Tajęcina – Głogów Małopolski k. Rzeszowa

Rezerwat przyrody Bór Tajęcina – Głogów Małopolski k. Rzeszowa

0
Rezerwat przyrody Bór Tajęcina - Głogów Małopolski k. Rzeszowa
Reklama

„Choinko zielona, pachnąca jak las…” – któż z nas nie zna słów tej dziecięcej piosenki, która zwłaszcza zimą odśpiewywana była przez niejednego malucha. Nic dziwnego, bowiem to właśnie zimą las wygląda i pachnie najpiękniej. I co więcej, tylko pozornie nic się tu zimą nie dzieje. W rzeczywistości  las zimą tętni życiem i wygląda pięknie okryty białym puchem.
Zimą najchętniej otulamy się ciepłym kocem i spędzamy czas w ciepłym, domowym zaciszu. Jednak to właśnie o tej porze roku warto wykazywać regularną aktywność i nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to na świeżym powietrzu. Oczywiście niekoniecznie musi to być jazda na rowerze czy nawet bieganie- wystarczy spacer, dzięki któremu dotlenimy nasze komórki, zrelaksujemy się oraz wzmocnimy naturalną odporność.

Spacer w lesie zimą

Na spacer zimą najlepiej wybrać się do lasu. Po pierwsze mamy pewność, że nie natrafimy tu na tłumy ludzi, więc jest cicho i przyjemnie, co nie jest tak oczywiste w przypadku parków czy miejskich rynków. Po drugie, gdzie jak nie w lesie pooddychamy bardziej świeżym powietrzem? Po trzecie, las zimą to bardzo ciekawe miejsce i jest to szczególnie istotne wówczas, gdy na taką zimową, leśną wędrówkę wybieramy się całą rodziną, zabierając ze sobą dzieci. Na śniegu bowiem łatwo odnaleźć ślady zwierząt, więc można zabawić się w odgadywanie, który z leśnych domowników zostawił dany odcisk. Jeśli do tego wszystkiego dołączymy sanki oraz weźmiemy pokarm dla zwierząt, który możemy zostawić w paśniku, zachęcimy dzieci do jakże przyjemnej i zdrowej formy spędzania wolnego czasu zimą.

Reklama

Rezerwat przyrody „Bór” koło Rzeszowa

Polska daje ogromne możliwości sprzyjające takim eskapadom, bowiem aż 30% obszaru kraju stanowią zalesienia. Dziś jednak chcielibyśmy przybliżyć jedną, choć niewielką, ale jakże urokliwą część lasów polskich. Rezerwat „Bór” położony w miejscowości Tajęcina k. Głogowa Małopolskiego to rezerwat leśny na terenie powiatu rzeszowskiego, utworzony w 1996 roku w celach dydaktycznych oraz mający za zadanie zachowanie walorów i ochronę naturalnego ekosystemu lasu Puszczy Sandomierskiej. Warto dodać, iż obecnie jest to jej najlepiej zachowany fragment.
Rezerwat obejmuje 368,43 ha i charakteryzuje się bogato występującą tu fauną i florą, wraz z licznymi chronionymi gatunkami roślin oraz zwierząt. Ponadto wiele gatunków tutejszych zwierząt wpisanych jest do „Polskiej Czerwonej Księgi”, jako gatunki wymierające lub zagrożone wyginięciem. W rezerwacie znajduje się także miejsce pamięci historycznej, bowiem w latach 1940-44 z ręki hitlerowców zginęło tu około 300 Polaków i 5000 Żydów- ludności cywilnej. Wydarzenie to upamiętniają zbiorowe mogiły z dużym, betonowym krzyżem i tablicą pamiątkową oraz pomnik.


Na terenie rezerwatu znajdują się ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, trasy narciarskie i rowerowe, a także przebiegają przez niego piesze szlaki turystyczne. Ponadto znajduje się tu także strzelnica myśliwska. Na trasach ulokowano miejsca odpoczynku oraz taras widokowy. Można także skorzystać z dogodnych miejsc parkingowych.

Reklama