Strona główna HISTORIA Rekonstrukcja pacyfikacji Żołyni

Rekonstrukcja pacyfikacji Żołyni [foto, video]

0
Reklama

Choć to nie był koncert, ani uroczystość religijna, w sobotę o godzinie 21 żołyński rynek był pełen ludzi. Widowisko plenerowe rekonstruujące pacyfikację miejscowości przyciągnęło widzów, którzy na własne oczy mogli obejrzeć dramat sprzed 80 lat. Hitlerowcy zamordowali wtedy 14 osób w odwecie za uwolnienie przez żołnierzy łańcuckiego obwodu Armii Krajowej współtowarzyszy przetrzymywanych w żołyńskim więzieniu. Niesamowite przedsięwzięcie przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznych „ORDON”. Widok niemieckich żołnierzy, krzyki, głośno odmawiane modlitwy, a do tego zmrok i strugi deszczu to wszystko mocno przemawiało do odbiorców, z pewnością wyryło się w ich pamięci.

Coraz popularniejsze grupy rekonstrukcyjne to ciekawe zajęcie dla fanów historii, którzy z wielką dbałością o szczegóły miesiącami przygotowują broń, stroje i choreografię potyczek. To dobry sposób na zainspirowanie młodzieży, dla której historia często wydaje się być czymś nudnym i nie mającym wpływu na ich życie. A przecież każda miejscowość i każda rodzina ma za sobą przeszłość, która potrafi wiele nauczyć, a niejednokrotnie wymaga tylko odkrycia.

Poprzedni artykułEdyta Jungowska w kolbuszowskiej bibliotece. Radosne spotkanie z aktorką i bohaterami książek dla dzieci
Następny artykułMagda Anioł w Strzyżowie. Charytatywny koncert w parafii pw. św. J.S. Pelczara (FOTO, VIDEO)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!