Strona główna WIADOMOŚCI Ramię w ramię wobec kryzysu

Ramię w ramię wobec kryzysu

0
Reklama

Jedną ze zmian wprowadzonych wraz z nową ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia 2022 r. jest powierzenie WOT niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Realizacja dotychczas powierzanych przez wojewodę zadań w tym zakresie pokazała, że żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT są „zawsze gotowi i zawsze blisko”, by stawać ramię w ramię wobec kryzysu z mieszkańcami naszego regionu.

Podkarpaccy Terytorialsi od 5 lat istnienia 3. Podkarpackiej Brygady OT brali udział w licznych akcjach o charakterze przeciwkryzysowym: pandemia, powodzie, poszukiwania zaginionych osób, kryzys na granicy polsko-białoruskiej, czy wsparcie podmiotów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Pomoc w sytuacjach kryzysowych lub klęsk żywiołowych w stałych rejonach odpowiedzialności 3. Brygady Obrony Terytorialnej na Podkarpaciu to jeden z celów i część misji naszej formacji, która jest stawiana na pierwszym miejscu. Lokalni Terytorialsi udowodnili wielokrotnie swoją godną naśladowania postawą i chęcią niesienia pomocy w trudnym czasie kryzysu, że są gotowi do obrony i wsparcia lokalnych społeczności.

Reklama

Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny wprowadza zmiany w funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej przejął odpowiedzialność za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków”. Do zakresu odpowiedzialności w opisanych działaniach należy również między innymi udział w akcjach poszukiwawczych, ratunkowych, a także z zakresu zarządzania kryzysowego.

Dowódca WOT został tym samym Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT zastąpił w opisywanym zakresie dotychczasowego szefa WSzW. Zapisy nowej ustawy nadają bowiem kompetencje koordynatorów na szczeblu wojewódzkim dowódcom brygad OT. W tym zakresie płk Michał Małyska zapewnia, że będzie ściśle współpracował z wojewodą podkarpackim panią Ewą Leniart.

Jako dowódca brygady mogę zapewnić, że będziemy ściśle współpracować z Wojewodą Podkarpackim, by zapewnić mieszkańcom naszego regionu należyte wsparcie w czasie każdego kryzysu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć.

– mówi płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama
Poprzedni artykułUkradł crossa i uciekł samochodem. Auto ugrzęzło w błocie
Następny artykułTadżyk podawał się za Litwina. Wpadł na granicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!