Strona główna BIESZCZADY Przeszli ekstremalne szkolenie w Bieszczadach

Przeszli ekstremalne szkolenie w Bieszczadach

0
Reklama

Kolejna edycja szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej z górskich placówek SG oraz ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odbyła się w Bieszczadach. Doskonalono umiejętność poruszania się na nartach skiturowych oraz skuterach śnieżnych. Poruszono też kwestie orientacji w terenie oraz udzielania pierwszej pomocy.

Tygodniowe szkolenie było skierowane do funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek w Wetlinie, Ustrzykach Górnych, Stuposianach oraz bieszczadzkich ratowników GOPR. Obie instytucje często współdziałają w akcjach ratunkowych w rejonie przygranicznym. Poszukują i udzielają pomocy zaginionym turystom. Wspólne działania dotyczą też akcji ratunkowych wobec osób, które nielegalnie przekraczały granicę.

Trudne warunki występujące zimą wymagają od mundurowych oraz ratowników wyjątkowych umiejętności, w tym sprawnego wykorzystania nart i skuterów śnieżnych.

Reklama

Była to już kolejna edycja szkolenia zorganizowanego w Bieszczadach. Narty skiturowe oraz skutery śnieżne są w warunkach zimowych często podstawowym sprzętem służącym do patrolowania granicy. To niezawodny sprzęt w sytuacjach, kiedy funkcjonariusze szybko muszą dotrzeć w trudno dostępne punkty na granicy państwa.

W służbie mundurowi często stosują transport na nartach za skuterem śnieżnym. Ta technika pozwala na szybkie przemieszczenie się patrolu w określone miejsce, który kontynuowany jest już na samych nartach. To rozwiązanie wymaga doskonałych umiejętności zarówno od narciarza, jak i od kierującego skuterem. Dynamiczne przejazdy w ekstremalnych zimowych warunkach są nie lada wyzwaniem dla narciarza.

Blisko 20 strażników granicznych oraz ratowników pod okiem instruktorów narciarstwa doskonaliło i utrwalało umiejętności przetrwania w trudnym, górskim terenie zimą. Odbyły się także zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych, instruktarz z nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych oraz zasad działania w hipotermii. Wspólnie z ratownikami GOPR-u doskonalono umiejętności udzielania pierwszej pomocy w górach. Specyfika podkarpackiej granicy, także od strażników granicznych wymaga wiedzy i umiejętności niezbędnych w akcjach ratujących ludzkie życie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!