Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: Powstaną trzy wieże obserwacyjne

Przemyśl: Powstaną trzy wieże obserwacyjne

0

Jednymi z najważniejszych inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (BiOSG) w Przemyślu. Jest budowa trzech wież obserwacyjnych oraz przebudowa placówek Straży Granicznej w Wetlinie i Korczowej.

Jak poinformował komendant BOSG Robert Rogoz, wykupiono już teren, na którym powstaną trzy wieże. – Obiekty wybudujemy w miejscowości Bystre, Kalwaria Pacławska oraz Żmijowiska, koszt każdej z wież szacujemy na ok. 1 mln zł; mają być gotowe w 2019 r. – dodał.

System będzie obejmował 32 km granicy z możliwością rozbudowy na kolejne odcinki.

Natomiast 15 mln zł kosztować ma budowa systemu ochrony technicznej granicy z Ukrainą. Rogoz zaznaczył, że podobny system mają Słowacy i Litwini. – Jesteśmy na etapie pisania dokumentów potrzebnych do przetargu. System obejmie 32 km granicy z możliwością rozbudowy na kolejne odcinki. System powinien być gotowy w 2019 r. – stwierdził.

Komendant BOSG zapowiedział, że w 2018 r. do pracy przyjętych zostanie 90 osób. Nowi funkcjonariusze będą pracować przede wszystkim na przejściach granicznych, m.in. w Budomierzu.

Rogoz tłumaczył, że zwiększenie zatrudnienia jest konieczne również dlatego, że w 2020 r. planowane jest otwarcie nowego przejścia granicznego z Ukrainą Malhowice-Niżankowice. – Musimy zapewnić obsadę tego przejścia, więc musimy już zacząć szkolić nowe osoby. Szacujemy, że pracować na tym nowym przejściu będzie ok. 120 funkcjonariuszy BOSG – dodał.

W BiOSG  jest zatrudnionych ponad 2 tys. osób. Na terenie oddziału są drogowe i kolejowe przejścia graniczne z Ukrainą oraz jedno lotnicze w Jasionce koło Rzeszowa.

Poprzedni artykułRzeszów: Sąsiadki uratowały kobietę, która zasłabła podczas kąpieli
Następny artykułKonkurs prac dyplomowych „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”
Izabela Pomykała Redaktor naczelna