Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: "Róża Wiatrów" przywraca Przystań wodną do życia

Przemyśl: "Róża Wiatrów" przywraca Przystań wodną do życia

0
Reklama

Stowarzyszenie Róża Wiatrów działające w Przemyślu od 2014 roku, propagujące żeglarstwo wśród mieszkańców Przemyśla, a głównymi odbiorcami są dzieci i młodzież, która poznaje tajniki tego pięknego sportu na śródlądziu i morzu. Co rocznie ponad 200 dzieci wyjeżdża na Niebieskie Szkoły, rejsy pełnomorskie, szkolenia żeglarskie.


Co roku stowarzyszenie podnosi sobie poprzeczkę w działaniu, w b.r. postanowiliśmy przywrócić do życia Przystań Wodną, choć jest w opłakanym stanie i wymaga kapitalnego remontu chcemy aby nadal służyła mieszkańcom i tak jak przed laty mogły z niej korzystać dzieci i młodzież min. podczas nieodpłatnych zajęć żeglarskich które prowadzi stowarzyszenie. Całość została podzielona na kilka etapów działania, pierwszy z nich to odczyszczenie całego terenu który się już rozpoczął, następnie przystąpimy do przywracania funkcjonalności budynku, który wymaga naprawy elewacji, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłączenia mediów, a także wykonania kapitalnego remontu wnętrza. Ostatni etap to naprawa utwardzonego zejścia do wody z łagodnym wejściem do rzeki San umożliwiający mieszkańcom łatwe wyjmowanie sprzętu pływającego jak pontony, kajaki itp. Każda pomoc będzie mile widziana i przyśpieszy zakończenie prac przywrócenia Przemyskiej Przystani Wodnej do życia.

Dostali propozycję

W miesiącu czerwcu nasze stowarzyszenie otrzymało propozycję od Polskiego Związku Żeglarskiego przystąpienia do Ogólnopolskiego Programu POLSAILING, który ma na celu popularyzację żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży w klasie Optimist. Niestety głównym wymaganiem żeby Przemyśl mógł być dziewiątym miastem w Polsce biorącym udział w programie było posiadanie magazynu na przechowywanie łódek szkoleniowych Optimist, sali wykładowej oraz szatni z sanitariatami dla dzieci. Mamy nadzieję że zdążymy do przyszłego sezonu żeglarskiego z remontem przystani i będziemy mogli sprostać wymaganiom Polskiego Związku Żeglarskiego z którym pozostajemy w ciągłym kontakcie. Oczywiście nie zmienia to naszego działania i realizujemy swój własny projekt bezpłatnych zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży w ramach Przemyskiej Akademii Żeglarskiej.

Reklama

Jako jedyni mają licencję

Stowarzyszenie Róża Wiatrów jako nieliczne w Polsce, a jedyne na Podkarpaciu posiada licencję szkoleniową śródlądową oraz morską Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich International Sailing Schools Association w szkoleniu żeglarskim, motorowodnym oraz radiooperatora jednostek morskich SRC. Obecnie szkolimy na uprawnienia żeglarskie śródlądowe oraz morskie Polskiego Związku Żeglarskiego, motorowodne Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego oraz Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA.
W miesiącu lipcu starsi przemyślanie brali udział w szkoleniach morskich uzyskując uprawnienia Jachtowych Sterników Morskich PZŻ, Inshore Skipper ISSA oraz radiooperatora SRC, a młodszych zabraliśmy w tygodniowy rejs pełnomorski do portów Szwecji i Dani wypływając i powracając do portu w Gdyni jak to przed laty czynił przemyślanin kpt. Henryk Jaskuła. Szkolenia morskie i rejs prowadzili kpt. Agnieszka Kowaliw i kpt. Jacek Podwyszyński.

Reklama
Poprzedni artykułStalowa Wola: Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy
Następny artykułRopienka, Ustrzyki Dolne: Policja szuka zaginionego