Strona główna WIADOMOŚCI Przemyśl: Przemysław Babiarz honorowym obywatelem miasta

Przemyśl: Przemysław Babiarz honorowym obywatelem miasta

0
Reklama

26 października przemyska Rada Miejska na wniosek Prezydenta Miasta przyznała znanemu dziennikarzowi sportowemu- Przemysławowi Babiarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Odznaczenie to jest wyrazem uznania postawy społecznej oraz zasług redaktora TVP na polu promocji swojego miasta i regionu na forum krajowym.

Przemysław Babiarz jest osobą mającą ogromny autorytet moralny, dobrze znaną w świecie mediów, prowadzącą szeroką działalność społeczną i wielokrotnie wyróżnianą za swoją pełną zaangażowania aktywność zawodową. 
Podczas Uroczystej Zbiórki Służb Mundurowych, która odbyła się na przemyskim Zamku Kazimierzowskim w poniedziałek, 13 listopada br., Prezydent Miasta Przemyśla wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Balem oficjalnie wręczyli Przemysławowi Babiarzowi Akt Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

„Z Przemkiem znamy się od dzieciństwa. Razem chodziliśmy do jednego przedszkola, jednej klasy w podstawówce, a później w liceum. Bardzo się cieszę, że Rada Miejska uznała mój wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla chyba najbardziej rozpoznawalnej przemyskiej twarzy w Polsce.

Tę najbardziej rozpoznawalną twarz w Polsce Przemysław zawdzięcza sobie, gdyż wybrał taką, a nie inną drogę… I o tym pewnie będzie za chwilkę mówił, ale znając Przemka, jego skromność i to, że rzadko lubi mówić o sobie, choć pięknie mówi o innych, o wydarzeniach, w tym także o naszej Ojczyźnie.

Przemysław jest laureatem olimpiady centralnej z języka polskiego, jest wspaniałym człowiekiem i osobą bardzo życzliwą dla Przemyśla. Nigdy nie odmawia pomocy, czy to przy okazji akcji „Szlachetna Paczka”, czy komentując różne biegi charytatywne, czy też jeśli chodzi o jakąkolwiek inną działalność dobroczynną.(…)– powiedział Robert Choma, wręczając Akt Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla Przemysławowi Babiarzowi.”

Uznany dziennikarz z wielką skromnością podziękował za nadane mu wyróżnienie:

„…Ja wczoraj zerknąłem na listę Honorowych Obywateli Miasta Przemyśla i włos zjeżył mi się na głowie. W 1873 roku ten tytuł otrzymał Jan Matejko, w 1929 – Józef Piłsudski, w 1990 – Zbigniew Brzeziński, w 1993 – abp Ignacy Tokarczuk, a w 2003 – Jan Paweł II – papież Polak. I jeszcze wielu innych, wybitnych z Arcybiskupem Józefem Michalikiem włącznie. To są postaci olbrzymów, przy których czuję się bardzo skromnie i można by zapytać właściwie dlaczego taki zaszczyt spotyka mnie? Skoro już jednak mnie spotkał, to jeszcze raz pragnę podziękować i wyrazić swoje wzruszenie, bo miejsce, w którym się człowiek urodził jest ważne, ale wagę tego miejsca rozumie się jak to pięknie nam definiuje nasz Wieszcz Narodowy Adam Mickiewicz, wtedy gdy się je poniekąd utraci… Ile Cię cenić trzeba, ten tylko się dowie, kto Cię stracił. Czyli trzeba jakby wyjechać z tego swego ukochanego miejsca urodzenia, ze swojego ukochanego miasta, ze swoich kontekstów, przestrzeni i wspomnień, aby docenić jego wagę powracając do niego. (…)”

Przemysław Andrzej Babiarz – aktor, dziennikarz i komentator sportowy. Urodził się w Przemyślu, 4 listopada 1963 roku.

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Następnie ukończył teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W latach 1989-1992 pracował jako aktor w gdańskim Teatrze „Wybrzeże”. Od 1992 roku zawodowo związany jest z TVP. Na antenie telewizyjnej „Jedynki” zadebiutował jako prowadzący „Sportowej Soboty”. Jego specjalność to komentowanie zawodów pływackich, lekkoatletycznych oraz łyżwiarstwa figurowego.
Przemyślanin prowadzi szeroko rozumianą działalność społeczną i charytatywną. Od lat współpracuje między innymi z Caritas Polska oraz z organizatorem akcji „Szlachetna Paczka”. Przemysław Babiarz jest uczestnikiem wielu akcji promujących zdrowie, współpracuje z Salezjańską Organizacją Sportową „Salos”, a także regularnie angażuje się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Ponadto chętnie propaguje i czynnie uczestniczy w różnego rodzaju akcjach biegowych. W 2016 roku został ambasadorem organizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.
Prywatnie – żonaty, tata dwójki dzieci.
Reklama
Poprzedni artykułStalowa Wola: Kolejny atak nożownika. Dwie osoby ranne
Następny artykułKolej dużych prędkości ominie Podkarpacie