Strona główna HISTORIA Przemyśl: Prelekcja "Listopad wolności". Przemyskie Słowa Niepodległości

Przemyśl: Prelekcja "Listopad wolności". Przemyskie Słowa Niepodległości

0
Reklama

Zapraszamy na pierwsze otwarte dla wszystkich wydarzenie w ramach projektu Przemyskie Słowa Niepodległości! Będzie to prelekcja historyczna dra Lucjana Faca pt. „Listopad wolności. Przemyśl 1918”, która odbędzie się w naszym Klubie „Piwnice” 19 września o godz. 17:00.


Dr Lucjan Fac to pasjonat i znawca historii regionu, wieloletni nauczyciel I LO w Przemyślu i wykładowca akademicki. Oprócz tego jest autorem artykułów dotyczących zagadnień związanych z historią miasta, które ukazują się w prasie, m.in. w miesięczniku „Nasz Przemyśl”;, był także zaangażowany w realizację cyklu filmowego TVP Rzeszów pt. „Zakamarki przeszłości”;, dotyczącego mało znanych epizodów I i II wojny światowej w regionie. Organizacja prelekcji ma na celu stworzenie merytorycznych podstaw dla dalszej pracy uczestników, biorących udział w projekcie „Przemyskie Słowa Niepodległości”, ma poszerzyć ich dotychczasową wiedzę na temat lokalnej historii i wydarzeń, a także przedstawić wiele ciekawostek z tego okresu.
Na prelekcję zapraszamy także wszystkich mieszkańców Przemyśla i okolic zainteresowanych historią naszego miasta. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Przemyskie Słowa Niepodległości to inicjatywa Centrum Kulturalnego w Przemyślu skierowana do wielopokoleniowej grupy mieszkańców Przemyśla. Celem Projektu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców Przemyśla w celebrowanie święta odzyskania niepodległości w twórczy, i trochę niestandardowy sposób. Artystycznym narzędziem, po który będzie można sięgnąć w przedstawieniu tego tematu, będzie literatura i jej gatunki: komiks, reportaż i poezja. Zapraszamy młodzież szkół średnich na warsztaty komiksowe, dorosłych powyżej 20 roku życia na warsztaty reportażowe oraz seniorów na warsztaty poetyckie. Współpracować będziemy z literaturoznawcą dr Andrzejem Juszczykiem, twórcą komiksów Tomaszem Królem, znanym reporterem Filipem Springerem oraz pisarką Agnieszką Lis. Wynikiem realizacji Projektu będzie publikacja z pracami powstałymi podczas warsztatów, która trafi w ręce wielu osób spełniając role edukacyjne. Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, udział jest bezpłatny.

Reklama
Poprzedni artykułIMGW ostrzega: Dziś po południu w regionie przejdą burze i burze z gradem
Następny artykułRzeszów: Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej z wizytą na Podkarpaciu