Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: Niedźwiedzie czaszki w przesyłce pocztowej

Przemyśl: Niedźwiedzie czaszki w przesyłce pocztowej

0
Reklama

Nielegalny przewóz  3 czaszek zwierzęcych udaremnili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Przemyślu. Czaszki niedźwiedzia brunatnego- okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES zatrzymane zostały w przesyłce z Rosji.

Podczas kontroli przesyłek prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej  z Oddziału Celnego w Przemyślu- Miejsce Wyznaczone Poczta Polska* , uwagę zwróciła paczka nadana w Rosji. Zgodnie z deklaracją nadawcy miała ona zawierać czaszki niedźwiedzia wycenione na 120 USD.

Reklama

Podczas rewizji funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli, że w przesyłce faktycznie znajdują się 3 zwierzęce czaszki. Po przeprowadzonej  konsultacji z koordynatorem ds. CITES, okazało się że to czaszki niedźwiedzia brunatnego, podlegającego ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, na przywóz tego rodzaju okazów niezbędne jest zezwolenie, którego nadawca nie dołączył do przesyłki.  Zezwolenia nie posiadał także odbiorca paczki- mieszkaniec woj. małopolskiego.

Przypominamy, że przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

Wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej dbają o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Oddział Celny w Przemyślu- Miejsce Wyznaczone „Poczta Polska” to jedno z kilku miejsc w kraju  wyznaczonych do odprawy celnej zagranicznych przesyłek dostarczanych do odbiorców w Polsce. Od początku roku funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej w OC Przemyśl MWPP skontrolowali  ponad 24 tysiące  paczek. Pobrane należności celno- podatkowe sięgają 830 tys. złotych.  Funkcjonariusze weryfikują nie tylko ich wartość przesyłek zabezpieczając należności celno- podatkowe,  ale także sprawdzają ich zawartość pod kątem bezpieczeństwa środowiska, bezpieczeństwa produktów czy naruszenia praw własności intelektualnej. Średnio tygodniowo to obsługa około 500- 800 przesyłek. 

Przedświąteczny okres to każdego roku czas, kiedy ilość obsługiwanych przesyłek jest znacznie większa. Tylko w  3 tygodniach grudnia br. funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej odprawili tu ponad 2,2 tysiąca paczek.

 

Reklama