Strona główna KULTURA Przemyśl: Konferencja w 100 urodziny abpa Tokarczuka

Przemyśl: Konferencja w 100 urodziny abpa Tokarczuka

0
Reklama

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona życiu abpa Ignacego Tokarczuka. Zorganizowanemu w 100. rocznicę urodzin metropolity przemyskiego sympozjum, towarzyszyła wystawa fotografii przygotowana przez rzeszowski IPN.


Konferencję poprzedziła msza święta w Bazylice Archikatedralnej koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala. Po jej zakończeniu, rozważania naukowe rozpoczął prof. Jan Żaryn. Później swoje referaty wygłosili: prof. Bohdan Cywiński, dr Mariusz Krzysztofiński, ks. prof. Dominik Zaręba oraz ks. prof. Józef Wołczański. W spotkaniu uczestniczył marszałek Sejmu RP – Marek Kuchciński, który objął konferencję patronatem honorowym. Nie zabrakło samorządowców z ziemi przemyskiej oraz wiernych i opozycjonistów mających w pamięci spotkania arcybiskupem Tokarczukiem.
Sylwetkę „biskupa prawdy i wolności” przybliżył także marszałek Władysław Ortyl.

Ponad sześć i pół dekady służby w stanie kapłańskim było czasem niekwestionowanego autorytetu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Był to jednocześnie czas wielu trudnych doświadczeń dla Polski i Polaków. Arcybiskup zawsze ukazywał swoją bezkompromisowość w dbaniu o Kościół i jego wiernych. Droga, którą kroczył, życie zgodnie z przesłaniem, że „w sprawach prawdy, wiary nie ma żadnego kompromisu”, dbałość o dobro Ojczyzny, mogą i powinny być inspiracją dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – mówił gospodarz regionu.

Konferencji organizowanej w Muzeum przez Centrum Kulturalne towarzyszy wystawa przygotowana przez IPN Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie pt. „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny”.

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułNiesamowita historia kolędy „Cicha Noc”
Następny artykułNie żyje król strzelców ze Stali Mielec