Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: Czujni mieszkańcy udaremnili oszustwo "na wnuczka"

Przemyśl: Czujni mieszkańcy udaremnili oszustwo "na wnuczka"

10
0

Mówienie o oszustwach na tzw. „wnuczka”, gdzie ofiarami padają głównie osoby starsze, zaczęło przynosić pozytywny skutek. Świadczy o tym zachowanie dziewięciu mieszkańców Przemyśla, od których nieznana kobieta podająca się za ich „córkę”, próbowała wyłudzić pieniądze.


Do prób wyłudzenia pieniędzy doszło wczoraj. Do dziewięciu starszych mieszkańców Przemyśla, kolejno telefonowała kobieta podając się za ich córkę lub synową. Mówiła, że miała wypadek w drodze do domu, potrąciła kobietę i nie wie czy ta przeżyje. Oszustka oświadczyła, że stoi obok niej policjantka, która obiecała załatwić sprawę polubownie, jeżeli ta przekaże jej pieniądze.
Oszustka prosiła o kwoty rzędu 60 – 90 tys. złotych.
Przemyślanie byli czujni, nie dali się nabrać oszustom i natychmiast powiadomili o zdarzeniu policję. Czynności prowadzi wydział dochodzeniowo-śledczy przemyskiej komendy. Za usiłowanie oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy, że niezależnie kto dzwoni i na jaki cel potrzebuje pieniędzy, to pod żadnym pozorem nie należy przekazywać ich osobie nieznajomej.
Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą „na WNUCZKA” – pamiętaj:

  • nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
  • zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
  • jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

Porozmawiaj ze swoją babcią lub starszą sąsiadką i ostrzeż ją przed oszustami. Nie bądźmy obojętni – zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych.
Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. W związku z tym apelujemy o ostrożność!

źr. KMP Przemyśl