Strona główna WIADOMOŚCI Prezydent Duda w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Prezydent Duda w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów [foto, video]

0
Reklama

Od uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów–Jasionka” rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Dziękuję, że zdecydowaliście się Państwo nadać temu lotnisku imię rodziny Ulmów. Nie ma na Podkarpaciu ważniejszych – postaci z historycznego punktu widzenia – niż bł. Rodzina z Markowej – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że 10 września 2023 roku obyła się beatyfikacja podkarpackich męczenników.

Reklama

Z tej właśnie ziemi wyrosła także Rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka aż do oddania życia – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że rodzina z Markowej pomagała Żydom wiedząc, że grozi za to kara śmierci.

W podłańcuckiej Markowej prezydent powiedział:

Dziękuję polskiemu parlamentowi, że w 2018 r. zdecydował o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ten dzień upamiętniania wg szacunków prawdopodobnie około miliona Polaków, którzy brali udział w pomocy Żydom bezwzględnie eksterminowanym przez niemieckich nazistów, którzy niewolili polski narów, na czele ze społecznością żydowską.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!