Strona główna KROSNO Prezydent Duda w Krosno Glass. Huta apeluje o pomoc

Prezydent Duda w Krosno Glass. Huta apeluje o pomoc [foto]

0
Reklama

„Zbyt wysokie koszty zakupu gazu i energii elektrycznej, inflacja i ryzyko zniszczenia pieców hutniczych wskutek nagłej utraty zasilania – kładą się cieniem na jubileuszu 100-lecia naszej huty. Bez wsparcia od państwa, 1600 naszych pracowników jest narażonych na utratę pracy. Dlatego zaapelowaliśmy do Prezydenta o pomoc” – powiedziała po spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą prezes Krosno Glass SA, Inga Kamińska. Mimo odbudowania sprzedaży i odzyskanej w 2021 roku rentowności, dalsze losy jednego z największych pracodawców na Podkarpaciu stają pod znakiem zapytania. Zarząd huty Krosno Glass SA walczy o podtrzymanie działalności i utrzymanie miejsc pracy w dramatycznie trudnych warunkach recesji, inflacji i ograniczania popytu w kraju i na świecie. Na zaproszenie zarządu Krosno Glass SA, Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził 18 listopada jedną z największych i najstarszych hut szkła użytkowego w Polsce. Prezydent zwiedził zakład, w tym wydział produkcji ręcznej.


„Wizyta Prezydenta to ogromnie ważne wydarzenie dla naszej huty. Niemal w przeddzień obchodów 100-lecia działalności mieliśmy zaszczyt pokazać, jak prężnie działa zakład, jak powstają wyroby szklane używane w polskich domach, a także w ponad 70 krajach na świecie. KROSNO to dziedzictwo narodowe, legendarna polska marka i ikona szkła, która jednak mierzy się obecnie z dramatycznie trudną sytuacją. Postanowiliśmy porozmawiać z Panem Prezydentem o tym, że niekorzystny rozwój sytuacji gospodarczej wobec braku programów pomocowych dla dużych firm może zachwiać bezpieczeństwem 1600 pracowników huty i ich rodzin, a także prawie 12 000 pracowników zatrudnionych w firmach z Podkarpacia współpracujących fabryką” – powiedziała Inga Kamińska, prezes Krosno Glass.

Reklama

Kluczowym punktem programu wizyty stało się spotkanie z zarządem Krosno Glass SA, radą nadzorczą, przedstawicielami właściciela spółki oraz organizacji związkowych, a także szefami kluczowych działów produkcji i administracji huty. Z kolei Prezydentowi w spotkaniu towarzyszyli: Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski – Ambasador RP w Watykanie i doradca społeczny Prezydenta RP oraz Barbara Brodowska- Mączka – Dyrektor Generalna w Kancelarii Prezydenta RP.


„Obecnie z pomocy rządowej dla przedsiębiorstw energochłonnych mogą skorzystać wybrane podmioty – przede wszystkim zakłady strategiczne oraz firmy z sektora MSP. W celu zabezpieczenia ciągłości pracy zostaliśmy zmuszeni do zakontraktowania zakupu energii elektrycznej i gazu w cenach dużo wyższych od obecnych cen rynkowych. Nasze koszty zakupu energii w 2023 roku będą prawie trzykrotnie wyższe wobec bieżącego, 2022 roku, a gazu ponad dwukrotnie. Bez wsparcia rządu lub spółek PGE i Orlen, Krosno Glass nie będzie w stanie konkurować z innymi producentami szkła na rynkach eksportowych. Kolejnym wyzwaniem jest brak gwarancji dostaw energii elektrycznej i gazu. Dla naszej huty konieczność wygaszenia pieców hutniczych w ciągu zaledwie 12 godzin przy podwyższeniu stopni zasilania, spowoduje stałą i nieodwracalną utratę zdolności produkcyjnych i zniszczenie infrastruktury. Dlatego zabiegamy o umożliwienie dostosowania się do stopni zasilania w okresie 14 dni” – powiedziała prezes Krosno Glass

.Krosno Glass to jedna z największych hut szkła użytkowego w Polsce i jeden z największych pracodawców w województwie podkarpackim. Przedsiębiorstwo, które jest dumą nie tylko Podkarpacia, ale także polskiego przemysłu, w każdym roku opuszcza ponad 80 mln sztuk produktów szklanych, w tym 3,2 mln unikalnych wyrobów wytwarzanych ręcznie przez artystów-hutników. Trudno znaleźć w Polsce mieszkanie, w którym nie byłoby chociaż jednego
produktu kultowej marki KROSNO. Dodatkowo Krosno Glass jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm eksportowych, aż 70% sprzedaży trafia za granicę, od Europy, przez USA, Amerykę Południową, aż do Australii. W latach 2018-2022 spółka przeznaczyła na szeroko zakrojony program inwestycyjny kwotę prawie 100 mln zł, m.in. na modernizację wanien (pieców) szklarskich, unowocześnienie linii produkcyjnych, na budowę kotłowni i kompresowni oraz modernizację infrastruktury. Zrealizowana strategia restrukturyzacji i unowocześnienia huty pozwoliła na zoptymalizowanie kosztów i zbudowanie strategii rozwoju opartej na najwyższej rynkowej jakości. W 2021 roku Krosno Glass SA wygenerowała 280 mln przychodu, a osiągniętym pierwszym od lat pozytywnym wynikiem finansowym przypieczętowała zakończenie procesu restrukturyzacji zakładu, jednak w ocenie zarządu spółki, wszystko co zostało wypracowane, może zostać zniweczone przez dramatyczny wzrost kosztów produkcji.


„Jesteśmy niezwykle dumni, że tuż przed jubileuszowym rokiem 100-lecia huty KROSNO, mamy zaszczyt gościć głowę państwa w naszym zakładzie. Pan Prezydent wyraził troskę o przyszłość huty jako jednego z największych pracodawców na Podkarpaciu i potwierdził, że istnieje potrzeba znalezienia rozwiązań, które mogłyby wspomóc przedsiębiorstwo w tych trudnych czasach.
Mamy nadzieję, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu nasz głos stanie się słyszalny i otworzy drogę do uruchomienia wsparcia dla polskiego przemysłu – dla Krosno Glass i innych dużych firm znajdujących się w podobnej sytuacji” – podsumowała spotkanie Inga Kamińska, prezes Krosno Glass.

Reklama
Poprzedni artykuł58-letni Ukrainiec złapany na granicy ze skradzionym autem
Następny artykułMoc ognia artyleryjskiego. Kolejne szkolenia WOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!