Strona główna WIADOMOŚCI Prawo.pl: w 2024 roku wróci dodatek osłonowy dla najuboższych, ale tylko na...

Prawo.pl: w 2024 roku wróci dodatek osłonowy dla najuboższych, ale tylko na sześć miesięcy

0
Reklama

W przyszłym roku gminy zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych, który ma za zadanie zrekompensować tym osobom skutki inflacji i podwyżek energii. Dodatek będzie nadal oparty o kryterium dochodowe, ale ma być wypłacany tylko za pół roku i powiększony o wskaźnik inflacji w 2022 roku – informuje serwis Prawo.pl.

Reklama

Jak podaje serwis, dodatek osłonowy został wprowadzony ustawą z 17 grudnia 2021 r. i miał pomagać osobom najuboższym złagodzić podwyżki cen prądu i ogrzewania. Skorzystało z niego ponad siedem milionów rodzin. Budżet państwa wydał na obsługę dodatków 5,2 mld zł.

Według informacji Prawo.pl dodatek osłonowy wróci w 2024 roku, ale tylko na pół roku – będzie przyznawany za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Nadal przysługiwać będzie osobom, które spełnią określone kryterium dochodu:

  • w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 2100 zł;
  • osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość tak rozumianego przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;
  • w przypadku, gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę przekracza powyższą kwotę, przy wypłacie świadczenia obowiązuje tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że wypłaca się dodatek w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód na osobę. W przypadku, gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalona zgodnie z tymi zasadami, jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/samorzad/dodatek-oslonowy-dla-gospodarstw-domowych,512499.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Reklama
Poprzedni artykułMielecka policja ma nowego drona
Następny artykułGroźny wybuch gazu w Rzeszowie. Oparzony mężczyzna jest w ciężkim stanie [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!