Strona główna HISTORIA Ppor. AK- Irena Lidia Chmura zmarła w wieku 96 lat w Leżajsku

Ppor. AK- Irena Lidia Chmura zmarła w wieku 96 lat w Leżajsku

0
Reklama

W wieku 96 lat zmarła Pani Irena Lidia Chmura z domu Gröger. Absolwentka leżajskiego liceum, w czasie II wojny światowej działała w ruchu oporu jako łączniczka i kolporterka prasy podziemnej pod pseudonimem „ Marta ”. Więziona w latach 1949 – 1952 w Fordonie. W 2001 r. awansowana na stopień ppor. Wojska Polskiego.


Smutną informację podało Muzeum Ziemi Leżajskiej. Pogrzeb odbył się 17 lutego 2020 r. o godz. 14.00 na leżajskim cmentarzu komunalnym.
Irena Lidia Chmura była bohaterką filmu dokumentalnego „Kobiety z Podkarpacia w walce z okupantem” wyprodukowanego przez FUNDACJĘ WCZORAJ I JUTRO, a także jedną z postaci w książce Szymona Nowaka pt. „ Dziewczyny Wyklęte 2 ”.Irena Maria Lidia Chmurowa z Grögerów urodziła się 18 października 1923 roku Leżajsku. Zmarła w wieku 96 lat w dniu 14 lutego 2020, w Leżajsku. W czasie II wojny światowej, podczas okupacji Lidia Gröger ps ’ Marta’ działała w konspiracji, głównie jako łączniczka i kolporterka prasy podziemnej Narodowej Organizacji Wojskowej. Zachęcamy do zapoznania się z jej życiorysem na blogu Leżajskie biogramy:
https://lezajskiebiogramy.blogspot.com/2015/07/chmura-z-grogerow-lidia.html

Reklama
Poprzedni artykułZwłoki zaginionego 29-latka odnalezione w Sanie w Nienadowej
Następny artykułBył tak pijany, że w alkomacie zabrakło skali. Spowodował kolizję