Strona główna LUBACZÓW Porucznik Bystrzycki świętował setne urodziny

Porucznik Bystrzycki świętował setne urodziny

0
Reklama

„200 lat!” – usłyszał obchodzący setne urodziny kombatant Armii Krajowej por. Tadeusz Bystrzycki ps. „Brzozowski”.

W dniu 17 lutego 2024 r. w Oleszycach odbyła się podniosła uroczystość 100. urodzin por. Tadeusza Bystrzyckiego ps. „Brzozowski”, żołnierza Armii Krajowej, bohatera walki z niemieckim najeźdźcą. Oleszyce to rodzinna miejscowość naszego jubilata, w której urodził się i żyje do dnia dzisiejszego. Okolicznościową uroczystość zapoczątkowała Msza Święta w kościele parafialnym Parafii pw. Narodzenia NMP w Oleszycach, a część oficjalna odbywała się w lokalu zlokalizowanym w tej samej miejscowości. W trakcie części oficjalnej były liczne przemówienia, życzenia, kwiaty oraz prezenty.

Reklama


Na swoje urodziny jubilat założył mundur oficerski i czapkę – rogatywkę, które otrzymał dzięki wspólnym staraniom Koła ŚZŻAK w Lubaczowie i przemyskich żołnierzy obrony terytorialnej. Uśmiechnięty, przyjmował życzenia urodzinowe, także od delegacji 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która w imieniu jej Dowódcy płk. Daniela Błotko przekazała na jego ręce życzenia i pamiątkowy ryngraf. Pan Porucznik Tadeusz Bystrzycki odznaczony został również przez Zarząd Główny ŚZŻAK odznaką honorową „Kolumbowie”, którą otrzymują kombatanci AK urodzeni w latach 1920-1930 oraz medalem Armii Krajowej.


Dziś, na terenie Lubaczowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Tadeusz Bystrzycki jest ostatnim żyjącym kombatantem AK. Jako formacja, Wojska Obrony Terytorialnej są dumnymi spadkobiercami Armii Krajowej, a jej żołnierze wspierają jej weteranów, co stanowi dla nich zaszczyt i wyróżnienie z możliwości czerpania wzorców do naśladowania w swojej służbie.


20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej ma jeszcze jeden powód, aby być dumnym z opieki nad sędziwymi kombatantami Armii Krajowej. Jej patronem jest ich Komendant gen. dyw. Stefan Rowecki ps. „Grot”, który jak wielu swoich podkomendnych poniósł śmierć w walce o niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!