Strona główna WIADOMOŚCI Popularna cola zdrożała niemal dwukrotnie. Wszedł podatek cukrowy

Popularna cola zdrożała niemal dwukrotnie. Wszedł podatek cukrowy

0
Reklama

Od 1 stycznia wszedł w życie tzw. podatek cukrowy. W praktyce oznacza to, że za słodzone napoje zapłacimy niemal dwa razy więcej.


W tym roku sklepy otwarte były dopiero jeden dzień, jednak klienci zdążyli już zauważyć kosmiczny wzrost cen napojów słodzonych. Popularna cola zdrożała niemal dwukrotnie. Dotychczas za 1,5 l butelkę słodkiego gazowanego napoju płaciliśmy ok. 4 zł, dziś cena wzrosła do ok. 7 zł.Ceny słodzonych napojów w całym kraju zwiększyły się wraz z nowym rokiem o ok. 40%. Wszystko za sprawą podatku cukrowego, jaki rząd nałożył na nas.

Powody, dla których rząd zdecydował się na taki krok są dwa. Pierwszy, to próba zmian nawyków żywieniowych Polaków. Według danych GUS za 2019 rok, każdy Polak zjadł ponad 50 kilo cukru, a więc równowartość 28 łyżeczek dziennie- podało WP.

Podatek cukrowy to dwie opłaty. Pierwsza z nich, to opłata stała wynosząca 50 groszy za litr napoju, pod warunkiem, że jego zawartość cukru w 100 ml wynosi 5 gram cukru lub jest jej równa. Do tego dochodzi opłata ruchoma w wysokości 5 groszy za każdy gram cukrów powyżej 5 gram w 100 mililitrach. Opłaty stałej nie muszą uiścić ci producenci, którzy produkują napoje na bazie soków owocowych lub warzywnych, pod warunkiem, że sok na bazie owoców lub warzyw stanowi 20 proc. całego napoju.- podaje dalej portal WP.
 
Reklama
Poprzedni artykułDokarmianie ptaków zimą. RDLP Krosno informuje jak pomóc
Następny artykułWiększa płaca w 2021 r., ale też rachunki za prąd, śmieci. Zdrożeje chleb