Strona główna POLSKA I ŚWIAT Polska wśród najbezpieczniejszych państw Europy

Polska wśród najbezpieczniejszych państw Europy

0
Reklama

Institute for Economics & Peace opublikował coroczny raport Global Terrorism Index, w którym ocenia się stopień zagrożenia terroryzmem na świecie. Według analityków Polska jest jednym z najbezpieczniejszych państw w Europie.

Przy obliczaniu Global Terrorism Index bierze się pod uwagę takie czynniki jak całkowita liczba zdarzeń związanych z terroryzmem w danym roku, liczba zgonów oraz liczba zranień spowodowanych działalnością terrorystyczną, a także straty materialne wywołane terroryzmem.
Polska znalazła się na 110. miejscu w rankingu. Analitycy przydzielili Polsce zaledwie 0,384 punktu, co oznacza najniższy wpływ terroryzmu na życie obywateli. W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem indeks naszego kraju nieznacznie spadł. 110 miejsce w rankingu oznacza, że Polska wraz z innymi państwami Europy Środkowej jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc do życia. Na przeciwnym biegunie znajdują się państwa tzw. starej Unii, którym przoduje Francja (zajęła 23. miejsce z liczbą 5,964 pkt.).
Zdaniem GTI bardzo niebezpiecznie jest również w Wielkiej Brytanii (35. miejsce, 5,102 pkt.) oraz Rosji (29. miejsce, 5,329 pkt.). Najmniej bezpiecznym miejscem na Starym Kontynencie jest Ukraina, która znalazła się na 17. miejscu w rankingu. Ukraina uzyskała w rankingu 6,6 punktów na 10 możliwych. Jak podkreślili autorzy rankingu, z powodu wojny na wschodzie kraju Ukraina od 2014 roku wchodzi do dwudziestki krajów świata najbardziej zagrożonych terroryzmem. 

Reklama
Niechlubną rolę liderów w rankingu dierżą; Irak (10 pkt.), Afganistan (9,441 pkt.)  i Nigeria (9,009 pkt.).
Źródło: Institute for Economics & Peace
 
Reklama
Poprzedni artykułStalowa Wola:Dyrektor namawiała do wstępowania do ONR?
Następny artykułRzeszów: Policja zatrzymała podejrzanych o pobicie