Strona główna GŁÓWNA Polska najbogatszym państwem

Polska najbogatszym państwem

0
Reklama

Od wieków nasi sąsiedzi chcieli przejąć panowanie nad polską ziemią, wiedzieli, że oprócz walecznych i bohaterski wojów i pięknych kobiet są tu też ogromne złoża surowców mineralnych, na których zależało im najbardziej.

Te surowce, które mogą być wydobywane na polskich ziemia mają ogromną wartość i bardzo duże znaczenie w każdym odłamie przemysłu.
Na ziemia polskich dostępne są prawie wszystkie znajdujące się na ziemi zasoby surowców, a nierzadko w ogromnych ilościach. Zacznijmy od złóż i surowców, które są mało znane w Polsce.
Tytan w formie rud tytanowych czy dwutlenku tytanu ma przeróżne zastosowania. Od zwykłego pigmentu do farb, przez narzędzia medyczne, aż do zastosowań w lotnictwie i kosmonautyce. W Polsce znajdują się ogromne jego złoża na Suwalszczyźnie. Szacuje się, że światowe złoża liczą około 600 mln ton tytanu, z czego z dostępnych badań wynika, że w okolicach Suwałk znajduje się około 50 mln ton tego pierwiastka. Tytan z tych okolic nie jest wydobywany ponieważ znajduje się na terenie objętym programem ochrony przyrody Natura 2000.
Wanad to twardy metal o bardzo wysokiej temperaturze topnienia (1890°C) Jest używany jako składnik stali i żeliwa, używany także w fotografii oraz przy produkcji specjalnych rodzajów szkieł.  Duże ilości wanadu znajduje się wraz z tytanem w w okolicach Suwałk.
Molibden pierwiastek chemiczny z grupy metali, który jest głównie wykorzystywany jako dodatek w stopach metali. Używany jest również w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym, nuklearnym jako katalizator w przemyśle naftowym, czy jako barwnik do farb i tuszów. Pierwiastek ten znajduje się pod powierzchnią ziemi, głównie na jurze krakowsko-częstochowskiej. Polskie złoża w okolicach Myszkowa mogłyby zaspokoić globalne zapotrzebowanie na ten surowiec nawet na kilkadziesiąt lat.
Wolfram znajduję się wraz z molibdenem w okolicach jury krakowsko-częstochowskiej i stosowany jest jako dodatek do stopów wysokogatunkowej stali, służy również jako składnik podkalibrowych pocisków przecipancernych, elektrod lamp elektronowych i rentgenowskich oraz jako materiał wyrobów ściernych.
To tylko kilka surowców, które kryje polska ziemia. Chociaż ich złoża są ogromne, większe zainteresowanie nimi wykazują firmy zagraniczne niż polski rząd.
Polska jest również bardzo zasobna w gaz, ropę, węgiel, złoto, nikiel czy miedź, dokładniej opiszemy to już wkrótce.
 
 

Reklama
Poprzedni artykułKomańcza: VI Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów
Następny artykułStrzyżów: Mężczyzna odpowie za przywłaszczenie praw majątkowych starszej kobiety