Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało reprezentacje polskich żołnierzy na defiladę do Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Na miejscu nie zważano na polaków i ostentacyjnie krzyczano używane przez zbrodniarzy z OUN “Sława Ukrajini! Herojam sława!”.

24 sierpnia to dzień niepodległości Ukrainy, w tym dniu na Chreszczatyku czyli głównej miejskiej alei w Kijowie, władze Ukrainy razem z mieszkańcami przyjęli wielką defiladę wojskową. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wraz z rozpoczęciem parady cytował słowa ” Hymnu Nowej Armii czyli nieco zmienionej wersji hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Poroszenko powiedział również, że nowe pozdrowienie wojskowe „Sława Ukrainie!” zostało zapisane w ustawie.  Banderowskie pozdrowienie zostało oficjalnie użyte również przez ukraińskiego Ministra Obrony gen. Stepana Połtoraka, który witał nim swoich żołnierzy.

Według Poroszenki Ukraińscy żołnierze bronią przed Rosją nie tylko Ukrainy, ale i całej Unii Europejskiej.

W defiladzie brała udział delegacja polskich żołnierzy wysłana tam przez Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej. Głównym gościem był jednak Prezydenta Polski Andrzej Duda.