Strona główna WIADOMOŚCI Policja ostrzega przed oszustami uderzającymi w seniorów

Policja ostrzega przed oszustami uderzającymi w seniorów

0
Reklama

W okresie przedświątecznym nasilają się próby oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Tylko wczoraj na policję na Podkarpaciu zgłoszono ponad 20 takich przypadków. Większość osób, które odebrały telefony od oszustów, nie dało się oszukać. Niestety trzy osoby padły ich ofiarą. 87-letnia mieszkanka powiatu jarosławskiego, która uległa perswazji oszusta, straciła ponad 40 tys. złotych.

Oszuści, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, wykorzystują ufność oraz dobre serce szczególnie seniorów, którzy nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów, nie muszą zakończyć się finansową stratą. Dzisiaj dyżurny jasielskiej komendy Policji otrzymał kilka telefonicznych zgłoszeń o próbach oszustw popularną metoda „na wnuczka”.
Wczoraj, lubaczowscy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń o próbach oszustwa. Oszuści dzwonili do ludzi starszych na numery stacjonarne, podając się za policjanta lub krewnych, którzy potrzebują znacznej kwoty pieniędzy. Niestety dwie osoby dały się oszukać i straciły oszczędności swojego życia.
Oszczędności życia straciła 87-letnia mieszkanka powiatu jarosławskiego, która odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta z Komedy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Poprosił on o współpracę i pomoc w rozpracowaniu grupy oszustów, okradających starsze osoby z oszczędności. Instruowana przez oszusta kobieta wybrała ze swojego konta ponad 40 tys. zł i przesłała te środki pieniężne na podany przez oszusta rachunek bankowy.
Nie dajmy się oszukać! O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności.

Reklama