Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało komunikat dotyczący sytuacji pogodowej na Podkarpaciu. Dziś grożą nam upały i lokalnie burze z gradem.

CBPM poinformowało, że dziś na Podkarpaciu temperatura może sięgać do maksymalnie 35’C. Jest to III. stopień ostrzeżenia przed upałami. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej temperatury wynosi 80%.

Od 12 do 13 sierpnia obowiązywać będzie ostrzeżenie dotyczące burz. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.

Prosimy o rozwagę podczas kontaktu ze słońcem- najlepiej nie narażać skóry na promieniowanie w godzinach południowych. Jeśli musimy wyjść, należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem, nałożyć lekką i przewiewną odzież oraz nakrycie głowy. Zaleca się spożywanie ok. 3 litrów wody dziennie. Ważne by zwracać szczególną uwagę na starsze osoby i dzieci oraz zwierzęta. W czasie burz zamknąć okna, jeśli znajdujemy się poza domem to nie szukamy schronienia pod drzewami.

/źr. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych