Strona główna Bez kategorii Pogoda znów zaskoczyła. Tym razem rekordowo wielkimi kulami gradu

Pogoda znów zaskoczyła. Tym razem rekordowo wielkimi kulami gradu

0
Gradobicie woj. Podkarpackie

Wyjątkowo groźne burze i nawałnice przeszły w ostatnim tygodniu przez Polskę. W wielu miejscach w kraju zaobserwowano ogromne kule gradu. Taki opad zaobserwowano również w wielu miejscowościach województwa podkarpackiego.

Tegorocznym rekordzistą jest niewątpliwie gradzina pochodząca z Tomaszowa Mazowieckiego, która osiągnęła rozmiar ok. 14,5 cm średnicy.

Fot. Polscy Łowcy Burz

Łowcy Burz podkreślili też, że w ostatnim czasie nastąpiło (nieobserwowane od lat) nasilenie tzw. burz superkomórkowych, które skutkowały opadami kul gradu o średnich powyżej 5 cm. Obecnie przez południową część woj. podkarpackiego przechodzą burze, w tym groźne superkomórki burzowe. Bardzo duży grad o średnicy przekraczającej 5 cm spadł w miejscowości Srogów Dolny k. Sanoka.

W miejscowości Kosienice woj. Podkarpackie w dniu dzisiejszym zaobserwowano grad o średnicy ok. 6 cm.

fot. obserwatorzy.info

W dalszym ciągu bardzo dynamicznie wygląda sytuacja na Podkarpaciu oraz na wschodzie Małopolski. Wysyłacie Państwo kolejne zdjęcia o gradzie dużych rozmiarów (potwierdzone gradziny o średnicy nawet 8 cm) oraz zdjęcia zjawiska downburst oznaczającego punktowy ulewny opad deszczu połączony z silnym wiatrem zstępującym.

Ź: obserwatorzy.info oraz facebook.com/lowcyburz

Poprzedni artykułUratował kobietę z płonącego domu. Jako pierwszy dotarł na miejsce, a potem pomagał w akcji gaśniczej
Następny artykułRatownicy medyczni protestowali w Rzeszowie [FOTO]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here