Strona główna HISTORIA Podkarpackie muzeum wśród 5 najlepszych na świecie!

Podkarpackie muzeum wśród 5 najlepszych na świecie!

0
Reklama

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (powiat łańcucki) zostało wyróżnione w bardzo prestiżowym rankingu pięciu nowoczesnych projektów architektonicznych na świecie.
Ranking został stworzony przez prestiżową  holenderską gazetę Mark Magazine. Muzeum w Markowej zostało docenione w kategorii:  „oryginalny sposób wykorzystania konstrukcji stalowej.” Nagroda dla muzeum Ulmów nie jest pierwszą nagrodą dla tego budynku. Wcześniej otrzymało ono m.in. nagrodę za najlepsze wnętrze wśród instytucji publicznych w 2017, oraz najlepszy budynek Podkarpacia powstały w 2015.
W rankingu znalazły się również: belgijska instalacja „Labirynt” w Genk zaprzeczająca logice labiryntu; przedłużenie muzeum Elding Oscarson w Lund w Szwecji; The Petersen Automotive Museum w Los Angeles; The Elastic Perspective NEXT Architects w Rotterdamie.
Muzeum w Markowej, powstało w 2015 roku. Ma ono przypominać o historii Polaków ratujących Żydów. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie w Markowej żyło małżeństwo Ulmów, które podczas wojny przechowywało u siebie Żydów.   24 marca 1942 roku do domu Ulmów wpadli NIemcy, którzy dowiedzieli się o przechowywanych tam Żydach. Nie oszczędzili nikogo spośród osób tam przebywających mordując nie tylko: wszystkich ukrywających się Żydów, nie tylko gospodarzy, czyli Józefa i Wiktorię Ulmów (która byłą w zaawansowanej ciąży), ale także sześcioro ich małych dzieci, z których najstarsze miało 8, a najmłodsze zaledwie pół roku!!!
Cieszmy się więc, ze mamy takie doceniane w świecie muzeum, przypominające nie tylko bohaterstwo Polaków, ale także bestialstwo i barbarzyństwo jakiego na ziemiach polskich dopuszczali się nasi zachodni sąsiedzi.

Reklama