Strona główna WIADOMOŚCI Podkarpacka KAS zapobiegła zawyżeniu podatku VAT do odliczenia w wysokości ponad 482...

Podkarpacka KAS zapobiegła zawyżeniu podatku VAT do odliczenia w wysokości ponad 482 tys. zł

0
Reklama
  • Dzięki skutecznym czynnościom analitycznym i sprawdzającym podkarpackiej KAS nie dokonano nienależnego zwrotu VAT w wysokości ponad 220 tys. zł.
  • Podatnik złożył korektę deklaracji JPK wykazując ponad 262 tys. zł do wpłaty.
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sprawdza poprawność rozliczeń podatkowych – weryfikacji podlegają w szczególności zwroty podatku VAT.

Działania urzędu skarbowego

Podkarpacka KAS weryfikuje rozliczenia podatkowe badając w szczególności wykazane w deklaracjach zwroty podatku od towarów i usług (VAT). Prawidłowość tych rozliczeń najczęściej analizowana jest przez urzędy skarbowe w ramach czynności analitycznych i sprawdzających.
Dzięki zaawansowanym czynnościom analitycznym i skutecznym działaniom jednego z urzędów skarbowych podkarpackiej KAS stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu VAT. Wynikały one z błędnego odliczenia podatku naliczonego z faktury końcowej w ramach zakupu rozliczanego z faktur zaliczkowych. W trakcie czynności sprawdzających urząd skarbowy zakwestionował zwrot VAT przekraczający 220 tys. zł wykazany z tytułu rozliczenia końcowego. Podatnik zgodził się z ustaleniami urzędu skarbowego i skorygował deklarację VAT-7, w efekcie wykazując kwotę do wpłaty w wysokości ponad 262 tys. zł.

Otrzymanie faktury zaliczkowej i faktury końcowej

Zaliczka dotycząca zakupu, co do zasady, stanowi częściową zapłatę ceny za nabywany produkt, towar czy usługę. Płatności takiej dokonuje się przed realizacją transakcji. Natomiast już po realizacji transakcji zaliczkowa wpłata podlega zaliczeniu na poczet ceny przedmiotu zakupu. Wpłacona zaliczka podlega udokumentowaniu fakturą. Należy ją wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy i nie wcześniej niż 60. dnia przed jej otrzymaniem Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, to sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi zobowiązany jest wystawić fakturę końcową, która stanowi ostateczne rozliczenie danej transakcji. W fakturze końcowej sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!