Strona główna KULTURA Podkarpacie ma swój wkład w nominację do Oscara

Podkarpacie ma swój wkład w nominację do Oscara

0
Reklama

Aż trzy nominacje do najważniejszej nagrody filmowej na świecie czyli Oscara 2019 zdobyła „Zimna wojna”, film Pawła Pawlikowskiego, współfinansowany z budżetu Podkarpacia i Rzeszowa, poprzez Podkarpacką Komisję Filmową. Na Podkarpaciu powstała także część zdjęć do filmu.

Gratulujemy twórcom ! Cieszę się, że tym samym nasz region ma niewielki, ale jakże znaczący wkład w tworzenie historii polskiego i światowego kina. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć „Zimną wojnę”. Nasze województwo stawia na rozwój i sukces w wielu dziedzinach, także sferze kultury – z radością informację o nominacji do Oscara przyjął marszałek Władysław Ortyl.

„Zimna wojna” otrzymała nominacje do Oscara w aż kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser i najlepsze zdjęcia. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny reżyser „Zimnej wojny” Paweł Pawlikowski w 2015 roku otrzymał Oscara za swój poprzedni film „Ida”.  Był to pierwszy polski film uhonorowany Oscarem w historii tej najcenniejszej na świecie nagrody filmowej.
W historii polskiego kina Oscarem mógł się poszczycić reżyser Andrzej Wajda, który w 2000 roku został  uhonorowany przez Amerykańską Akademię Filmową za całokształt twórczości, a którego filmy, między innymi „Ziemia obiecana” i „Człowiek z żelaza”, wcześniej były nominowane do Oscara. Najcenniejsze filmowe statuetki trafiły także do innych Polaków – operatora Janusza Kamińskiego, twórcy muzyki filmowej Jana P. Kaczmarka, scenografów Ewy Braun i Allana Starskiego oraz Zbigniewa Rybczyńskiego, w 1983 roku nagrodzonego za najlepszy krótkometrażowy film animowany „Tango”. W 2003 roku Oscarem został uhonorowany  Roman Polański za film „Pianista”.
91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego w Hollywood.
Gratulując twórcom wielkiego wyróżnienia, jakim w świecie filmu jest nominacja do Oscara i trzymając kciuki za ich sukces, przypominamy fotosy z podkarpackiej premiery „Zimnej wojny”.
źr. Podkarpackie.pl 

Reklama
Reklama