Strona główna WIADOMOŚCI Podkarpacie głosuje. Jak przebiegają wybory w regionie?

Podkarpacie głosuje. Jak przebiegają wybory w regionie?

0
Reklama

Trwają wybory samorządowe. Na Podkarpaciu jak i w całej Polsce, od 7:00 otwarte są lokale wyborcze, w których uprawnieni do głosowania wybierają włodarzy miast i gmin, przedstawicieli w radach miast, gmin, powiatach i sejmikach wojewódzkich.

PKW podała, że wybory przebiegają bez większych incydentów, jednak służby odnotowały kilka. Podczas konferencji PKW o 10:00 podano, że:

Reklama

 Wybory przebiegają spokojnie, ale zawsze zdarzają się incydenty. Według ostatniego meldunku z Komendy Głównej Policji (…) jeżeli chodzi o przestępstwa, odnotowane w tej chwili siedem zdarzeń; dotyczy to bezprawnego naruszenia swobody głosowania, czy kradzieży, ewentualnie zniszczenia rzeczy. Ponadto, jeżeli chodzi o wykroczenia, to odnotowano 212 działań, przy czym dotyczy to takich wykroczeń jak naruszenie ciszy wyborczej, prowadzenie agitacji.

W Płocku członek komisji był pijany. PKW podała, że skierowany na miejsce patrol policji potwierdził, że kobieta znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik jak na godz. 7 rano rekordowy – 3,45 promila w wydychanym powietrzu.

Na Podkarpaciu na tę chwilę nie odnotowano poważniejszych incydentów. Policja podała, że doszło do 12 aktów złamania ciszy wyborczej. Incydenty dotyczą uszkodzenia dwóch banerów w Przewrotnem, w Mielcu – jednego, pięciu w Leżajsku. Policja otrzymała także zgłoszenie z Ropczyc, gdzie jeden z mieszkańców odkrył w swojej skrzynce pocztową ulotkę kandydata.

W powiecie łańcuckim w okręgu nr 1 w wyborach do rady powiatu na kartach do głosowania zabrakło numeru listy przy spisie kandydatów jednego z komitetów. Błąd druku został zgłoszony do odpowiedniej komisji terytorialnej.

W wyborach w całym kraju zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych różnych szczebli samorządu i 2,5 tys. włodarzy gmin, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Sylwester Marciniak szef PKW podał, że frekwencja na godz. 12:00 wyniosła 16,52% w 29 707 okręgowych komisjach wyborczych. PKW podała, że to o 1% więcej niż w wyborach samorządowych w 2018 r.

Na Podkarpaciu frekwencja na 12:00 wyniosła 17,41% wydano 288 660 kart do głosowania.

W Rzeszowie frekwencja wyniosła 16,07%.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!