Strona główna RZESZÓW Pociągiem z Rzeszowa do Warszawy dojedziemy w 2 godziny?

Pociągiem z Rzeszowa do Warszawy dojedziemy w 2 godziny?

0
my_traind
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała wczoraj umowę na prace przygotowawcze dla nowej linii kolejowej na odcinku: Łętownia-Rzeszów. Dzięki niej mieszkańcy Podkarpacia dotrą z Rzeszowa do Warszawy prawie dwa razy szybciej niż obecnie. Poprawi się również dojazd m.in. do Stalowej Woli, Tarnobrzega, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia i Grójca, a także z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Umowa o wartości 9,7 mln zł netto została podpisana podczas dzisiejszej konferencji prasowej na stacji PKP Rzeszów Główny.

Fot. UMWP

W ramach realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 km nowych linii kolejowych, a kolejne 173 km zostaną zmodernizowane. Na linii nr 58 Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości do 250 km/h, a na linii nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 km/h. Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godz. 15 min , ze Stalowej Woli do 1 godz. 45 min i z Tarnobrzegu do 1 godz. 55 min. Z Jasła, Krosna i Sanoka dojedziemy do stolicy w 2 godz. 50 min, a z Przemyśla w 3 godz. 15 min.

Ponad 40-kilometrowy odcinek nowej linii Łętownia – Rzeszów to kolejowy łącznik prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia. Składają się na niego planowane linie kolejowe: nr 58 od stacji Łętownia do Rzeszowa i nr 632 do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Trasa powstanie w ramach tzw. szprychy nr 6, która połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą i Rzeszowem, a docelowo z Sanokiem.

Dzięki realizacji nowej linii kolejowej znacząco skróci się czas dojazdu z Rzeszowa do Stalowej Woli i Lublina. Poprawi się również dojazd z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Docelowo, po realizacji wszystkich planowanych inwestycji, pociągi relacji Warszawa – Rzeszów pojadą w zaledwie 2 godz. 15 min. Obecnie podróż do stolicy trwa ok. 4 godziny i przebiega przez Kraków.

Poprzedni artykułKazik oddał hołd przyjacielowi, twórcy ruchu kibicowskiego w Przeworsku
Następny artykułUlewy nad Rzeszowem. Zalany parking i stacja paliw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here