Strona główna JAROSŁAW Pobiegną i zmienią otoczenie na lepsze

Pobiegną i zmienią otoczenie na lepsze

0
Reklama

W sobotę (20.04) w Jarosławiu odbędzie się akcja sprzątania terenów zielonych blisko brzegów Sanu, organizowana w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej kampanii Kręci Nas Recykling. Uczestnicy nie tylko zatroszczą się o środowisko, ale również będą mieli szansę otrzymać nowe opony do karetki lub pojazdu ochotniczej straży pożarnej.

Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Jarosławska Grupa Biegowa Sokół. Zbiórka zaplanowana jest na godzinę 9:45, w pobliżu placu zabaw i siłowni plenerowej przy ul. Na Blichu/Przygrodzie. Akcja będzie miała formę ploggingu, co połączy sprzątanie terenów zielonych z promocją aktywności fizycznej pośród mieszkańców Jarosławia. 

Reklama

Razem możemy więcej

Kręci Nas Recykling to kampania zainicjowana przez Oponeo.pl i ekologa Dominika Dobrowolskiego, która ma zwracać uwagę na znaczenie prawidłowej utylizacji zużytych opon. W jej ramach między 21 marca a 22 kwietnia w całej Polsce organizowanych jest ponad 50 akcji sprzątania terenów zielonych pod hasłem #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze.

Ze wszystkich akcji wyróżnione zostaną te, w trakcie których zebranych zostanie najwięcej odpadów. Ich koordynatorzy i uczestnicy będą mogli wskazać podmioty z 10 gmin, którym Oponeo.pl przekaże nowe opony.  Będą one przeznaczone do karetki lub pojazdu ochotniczej straży pożarnej. 

Na tym nie koniec – każde 4 opony zebrane podczas akcji sprzątania terenów zielonych zamienią się w 1 drzewo. 

Do kampanii można dołączyć nie tylko podczas lokalnej akcji sprzątania, ale i przy okazji sezonowej wymiany ogumienia. Klienci Oponeo.pl, którzy skorzystają z opcji dostawy z montażem w serwisie oznaczonym symbolem akcji, po wykonaniu usługi mają możliwość bezpłatnego zostawienia zużytego ogumienia w warsztacie. Za opony przekazane w ten sposób w okresie 21.03-22.04 także będą sadzone drzewa – tegorocznym celem organizatorów jest łącznie 4000 sadzonek.

Partnerem strategicznym kampanii jest Grupa Recykl S.A. Przetworzy on część zebranych opon na granulat gumowy, z którego następnie wykonane zostaną maty sportowe.

Co zrobić ze starymi oponami?

Na co dzień opony dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jednak te, które po zużyciu są porzucane na podwórkach, w parkach, lasach czy akwenach z czasem zaczynają zatruwać nasze środowisko. Dlatego ich prawidłowa utylizacja jest tak istotna. Co więcej, ze starych opon można pozyskać granulat gumowy, stal i tekstylia, nadające się do ponownego wykorzystania.

W każdej gminie można oddać zużyte opony do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Muszą one pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń. Przed udaniem się do punktu w swojej okolicy, warto najpierw poszukać informacji, o zasadach przyjmowania opon w danym miejscu – te nie wszędzie są identyczne. Sprawdźmy m.in., jakie dokumenty będą nam potrzebne na miejscu. Najczęściej będzie to potwierdzenie płatności za wywóz śmieci lub rachunek za media.

W niektórych gminach można przekazać opony do utylizacji przy okazji cyklicznego wywozu odpadów wielkogabarytowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie w każdej miejscowości będzie to możliwe. Dlatego przed wyniesieniem kompletu opon pod śmietnikową wiatę, upewnijmy się w Urzędzie Gminy lub Miasta, czy rzeczywiście możemy tak postąpić.

Więcej informacji o kampanii Kręci Nas Recykling oraz prawidłowej utylizacji opon można znaleźć na https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!