Strona główna CIEKAWOSTKI Plac zabaw w naszym ogrodzie? Sprawdźmy czy warto!

Plac zabaw w naszym ogrodzie? Sprawdźmy czy warto!

0
plac zabaw w ogrodzie
Reklama

Uwielbiasz chwile spędzone z dziećmi na wesołej zabawie? Nie musisz chodzić z nimi w tym celu na plac zabaw – możesz go mieć we własnym ogrodzie. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł?

Ogródkowy plac zabaw – czy warto?

Zastanawiasz się nad zakupem lub samodzielną budową placu zabaw dla dzieci? To świetny pomysł, właściwie bez wad! Dzięki temu, że miejsce zabaw będzie znajdować się we własnym ogródku, nie będziecie więcej tracić czasu na wyprawy na okoliczne place. W przypadku nieco starszych dzieciaków, mogą się bawić samodzielnie, a Ty możesz je bez problemu doglądać… lub też dołączyć się do wielkiej frajdy w dowolnym momencie.

Reklama

Na pytanie, czy warto postawić plac zabaw we własnym ogródku, jest jedna i prosta odpowiedź – WARTO! Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach oraz dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich elementów.

plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw Słoneczny Relaks. Producent: Backyard Disocovery fot. Ogrodosfera

O czym trzeba pamiętać, budując plac zabaw we własnym ogrodzie?

Plac zabaw we własnym ogródku to prawdziwa frajda dla dzieciaków. Najważniejsze jest jednak to, aby zabawa była bezpieczna! Dlatego też wybierając miejsce w ogrodzie, usuwamy wszelkie wystające i ostre elementy. Podłoże powinno być stosunkowo miękkie – dobrze, aby rosła tam trawa, a jeśli jest to niemożliwe, warto zainwestować w gumowe maty lub elastyczne podesty.
Plac zabaw ustawiamy jak najdalej od ulicy, tak aby równocześnie był dobrze widoczny z okien domu. Konstrukcja nie powinna znajdować się w pełnym słońcu – warto, aby była osłonięta krzewami i drzewami. W pobliżu placu zabaw należy też zapewnić dzieciom ocienione miejsce do odpoczynku od szaleństw.
Konstrukcję dobieramy przede wszystkim pod kątem wieku i wzrostu dzieci, lecz nigdy nie powinna ona być wyższa niż 3 metry. Wszystkie części znajdujące się powyżej 60 cm nad ziemią należy zabezpieczyć balustradami oraz poręczami, chroniącymi przed upadkiem.
Podczas wyboru samej konstrukcji, warto zwrócić uwagę na materiały, z których jest ona wykonana. Wszystkie części placu zabaw muszą być solidnie wykonane, a najlepiej aby były opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Powinny one być też wytrzymałe i odporne na różnorodne warunki atmosferyczne, tak aby plac zabaw służył maluchom jak najdłużej.

plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw Super King, wykonany z drewna sosnowego oraz świerkowego. fot. Jungle Gym

Co powinno się znaleźć na placu zabaw w ogródku?

Do wyboru mamy naprawdę sporo konstrukcji – od prostych huśtawek czy zjeżdżalni, po bardzo rozbudowane, łączące różne urządzenia w całość. Place zabaw pokazane w ogrodosfera.pl są żywym przykładem ukazującym różnorodność a jednocześnie udowadniającym że poświęcając więcej czasu można znaleźć dobrze dopasowane rozwiązania. Wybór powinien być od rozmiaru ogródka, naszych możliwości finansowych, ale i wieku dzieci.
Najprostsze urządzenia sprawdzą się w przypadku maluszków: małe zjeżdżalnie, mikro centra zabaw z wieloma elementami, huśtawki, tunele, domki lub zameczki. Dzieciaki w wieku 5+ będą nieco bardziej wymagające. Dla nich można wybrać nieco wyższe i bardziej rozbudowane konstrukcje. Na pewno przypadną im do gustu niezbyt wysokie ścianki wspinaczkowe (mogą być linowe) i wieżyczki ze zjeżdżalniami.
Im starsze dzieci, tym bardziej zaawansowana powinna być konstrukcja – jeśli będzie zbyt prosta, szybko im się znudzi. Z tego samego powodu warto przynajmniej raz na sezon dodawać nowe elementy do naszego placu zabaw.

Reklama
Poprzedni artykułMaseczki nie są po to by chronić, a przypominać o pandemii
Następny artykułCelebryci u bukmachera