Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oświadczył, że podkarpacki PiS przygotowuje się do wyborów samorządowych i przedstawił liderów list wyborczych w wyborach do Sejmiku Województwa.

Obecnie w 33-osobowym sejmiku PiS ma 19 radnych. Jednak Marszałek Kuchciński sugeruje, że wg sondaży Pis ma na Podkarpaciu ok. 70-75% poparcia i powinien zdobyć co najmniej 25 mandatów.

Liderem listy w okręgu obejmującym miasto Rzeszów oraz powiaty: leżajski, łańcucki i rzeszowski jest przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Jerzy Cypryś. Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl otwiera listę PiS w okręgu nr 2  złożonym z powiatów: dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego. W okręgu nr 3, obejmującym miasto Tarnobrzeg oraz powiaty: kolbuszowski, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski, liderem jest wojewoda podkarpacki w latach 2005-07 Ewa Draus. W okręgu nr 4, obejmującym miasto Przemyśl wraz z powiatami: jarosławskim, lubaczowskim, przemyskim i przeworskim pierwszy na liście będzie członek zarządu województwa Piotr Pilch. Liderem listy w okręgu nr 5, składającym się z miasta Krosno oraz powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego będzie radny sejmiku  i dyrektor rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jerzy Borcz.

Na listach PiS do sejmiku podkarpackiego znajdą się przedstawiciele “Porozumienia” Jarosława Gowina, “Solidarnej Polski” Zbigniewa Ziobro oraz stowarzyszenia „Republikanie”. W wyborach do sejmiku nie wystartują dotychczasowi trzej radni PiS: Stanisław Bajda, Lucjan Kuźniar i Stanisław Bartnik.

Fot. archiwum