Strona główna POLSKA I ŚWIAT PGNiG Obrót Detaliczny pomoże klientom uzyskać rządową dotację na wymianę pieca

PGNiG Obrót Detaliczny pomoże klientom uzyskać rządową dotację na wymianę pieca

0
Reklama

PGNiG Obrót Detaliczny przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło w województwie podkarpackim pierwszy etap programu „Prosto po czyste powietrze”. W ramach akcji eksperci spółki zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu Czyste Powietrze. Ponadto udzielą mieszkańcom wsparcia w procesie uzyskania przyłączenia lub zmiany warunków przyłączenia do sieci gazowej.

– Indywidualne kotły opalane paliwami stałymi, to jedna z głównych przyczyn złego stanu powietrza w Polsce, dlatego aktywnie włączamy się w działania, których celem jest popularyzacja ekologicznego i wygodnego ogrzewania gazowego – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA. – Jesteśmy przekonani, że szerokie wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w Polsce jest niezbędne, aby spełnić krajowe i unijne wymogi w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Reklama

Uruchomienie programu „Prosto po czyste powietrze” w województwie podkarpackim jest związane z lokalną uchwałą antysmogową, w myśl której pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

– Nasze województwo jest w forpoczcie walki o czyste powietrze w Polsce, dlatego cieszymy się, że program rozpoczyna się właśnie u nas. Zachęcamy wszystkich do wymiany indywidualnych źródeł ciepła, ponieważ to bardzo skuteczne i korzystne dla środowiska rozwiązanie – zachęca Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze”, wystarczy zgłosić się do jednego
ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny w województwie podkarpackim. Eksperci PGNiG zapewnią między innymi pomoc
w wypełnieniu odpowiedniego wniosku o dofinansowanie składanego w ramach rządowego programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

– Gaz ziemny to obecnie jedyna realna alternatywa dla paliw stałych, która gwarantuje natychmiastowe efekty ekologiczne. Ogrzewanie gazowe pozwala na całkowitą eliminację emisji pyłu i dwukrotne obniżenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do kotłów węglowych. Dzisiaj, w ramach I etapu, inaugurujemy nasz program wsparcia w województwie podkarpackim i śląskim – podkreśla Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Akcja PGNiG Obrót Detaliczny odbywa się w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Poprawa jakości powietrza w Polsce to nasz wspólny cel, dlatego cieszymy się
z rozszerzenia współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny. Dzięki temu mieszkańcy zyskają realną pomoc w procesie wymiany przestarzałych pieców na paliwa stałe. Warto jednak pamiętać,
że w ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie nie tylko na wymianę kotła, ale również np. na prace termomodernizacyjne. Program „Czyste Powietrze” i dzisiejsza akcja PGNiG to wspaniały efekt synergii działań –
 mówi Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze

Dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” można otrzymać
na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

– Efektywna współpraca na poziomie lokalnym, to klucz do sukcesu programu „Czyste Powietrze. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do składania wniosków, ponieważ oferujemy realne wsparcie finansowe dla osób zainteresowanych działaniami proekologicznymi we własnym gospodarstwie domowym. Warto podkreślić, że dotacja może wynosić nawet do 37 tysięcy złotych w podwyższonym poziomie dofinansowania – podsumowuje Adam Skiba, Prezes WFOŚiGW w Rzeszowie.

Reklama
Poprzedni artykułBrzegi Sanu połączone nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19
Następny artykułPotrącił dwie osoby i uciekał przed policją. Pijany wjechał do rowu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj