Strona główna RZESZÓW Oszukany na gazociąg. Stracił 200 tys. złotych

Oszukany na gazociąg. Stracił 200 tys. złotych

0
Reklama

W ubiegłym tygodniu do komisariatu na Nowym Mieście zgłosił się mężczyzna, który został oszukany. Policjanci ustalili, że mieszkaniec Rzeszowa odpowiedział na zamieszczone w Internecie ogłoszenie, dotyczące zainwestowania w gazociąg Baltic Pipe. Niestety, mężczyzna zamiast wzbogacić się stracił 200 tys. złotych. Policjanci ostrzegają przez internetowymi oszustami, którzy mamiąc obietnicą szybkiego wzbogacenia się, wyłudzają pieniądze i dane osobowe.

Do zdarzenia doszło w lutym br. Mieszkaniec Rzeszowa przeglądają Internet natrafił na ogłoszenie, kuszące możliwością wzbogacenia się. Chodziło o możliwość zainwestowania w gazociąg Baltic Pipe. Dla 74-latka ogłoszenie było wiarygodne, ponieważ opatrzone było wizerunkiem znanego polityka. Zainteresowany wypełnił formularz zgłoszeniowy, na który w krótkim czasie odpowiedziała mailowo nieznana mu kobieta.

Reklama

Następnie z pokrzywdzonym skontaktowała się jeszcze doradczyni finansowa oraz makler. Oszuści przesłali 74-latkowi oświadczenie o zabezpieczeniu wkładu własnego.  Makler instruował go, jakie kwoty ma przelewać na konto księgowej. Otrzymane pieniądze miały być pomnażane na giełdzie.

Niestety, rzeszowianin nie upewnił się, co do wiarygodności tej inwestycji. Przelał na wskazane konto łącznie 125 tys. złotych. Oszustom to nie wystarczyło. Po ich namowie, 74-latek „pożyczył” z konta swojego krewnego, do którego miał dostęp, 75 tys. złotych. 

Gdy ten zauważył brak środków na swoim koncie, skontaktował się z 74-latkiem i uzmysłowił go, że doszło do oszustwa.

Rzeszowscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

•    Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
•    Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
•    Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w Internecie o tym podmocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;
•    Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
•    Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;
•    Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!