Strona główna KOLBUSZOWA Oszukano ich metodą na BLIK-a

Oszukano ich metodą na BLIK-a

0
Reklama

Trzy spokrewnione ze sobą osoby padły ofiarą oszustów. Najpierw na konto jednego z pokrzywdzonych, znajdujące się na portalu społecznościowym, włamał się oszust, który podszywając się pod niego, wysłał do znajomych prośbę o wygenerowanie kodu BLIK. Dwie osoby uwierzyły, że prośba pochodzi od członka rodziny i wygenerowały kody, potwierdzając płatności na łączną kwotę kilku tysięcy złotych. Jak się okazało pieniądze wybrano w bankomatach w Opolu i Wrocławiu.

Wczoraj do kolbuszowskiej jednostki zgłosiły się trzy osoby – kobieta i dwóch mężczyzn, którzy padli ofiarą oszustów. Jeden z mężczyzn zawiadomił, że na jego konto na portalu społecznościowym, włamała się osoba, która podszywając się pod niego, wysyłała prośbę do jego znajomych o wygenerowanie kodu BLIK. Z relacji mężczyzny wynikało, że widomość trafiła w sumie do ośmiu osób. Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów, kiedy zadzwonił do niego jeden ze znajomych i poinformował, że ktoś prawdopodobnie zhakował jego konto. Wraz z pokrzywdzonym zgłosiły się dwie inne osoby, członkowie rodziny mężczyzny, które jak się okazało uwierzyły, że to właśnie on prosi ich o BLIKA i przesłały mu kody.

Z relacji oszukanej kobiety wynikało, że na prośbę „wujka” wygenerowała trzy kody i zatwierdziła płatności na ponad 2 tys. złotych, aby opłacić mu zamówienia. Kiedy fałszywy wujek poprosił o jeszcze jeden kod, kobieta zadzwoniła do niego, żeby zweryfikować tą informację. Podczas rozmowy z prawdziwym członkiem rodziny wyszło na jaw, że padła ofiarą oszustów. Jak się okazało, za pomocą wygenerowanych kodów, oszuści wybrali pieniądze z bankomatu na terenie Wrocławia.

Prośbę o wygenerowanie BLIKA spełnił również inny krewny pokrzywdzonego mężczyzny. Zatwierdził on dwie płatności na łączną kwotę 1600 złotych. Chwilę później zadzwonił do niego prawdziwy krewny, informując, że zhakowano jego konto. Jak ustalono, pieniądze zostały wybrane w jednym bankomatów w Opolu.

Policjanci przypominają – oszustwo metodą „na BLIKA”, jest jednym z częstszych, stosowanych przez przestępców internetowych. Aby uniknąć utraty oszczędności, pamiętajmy, żeby każdorazową prośbę o płatność, poddać weryfikacji. Skontaktujmy się z osobą, która prosi nas o pieniądze za pomocą komunikatora i upewnijmy się, czy rzeczywiście prośba ta pochodzi od osoby, którą znamy.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!