Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Opuszczony dwór w Przewrotnem. FOTORELACJA

Opuszczony dwór w Przewrotnem. FOTORELACJA

0
Reklama

W miejscowości Przewrotne niedaleko Głogowa Małopolskiego znajduje się dwór z połowy XIX wieku. Wzniesiony został dla rodzin Dolińskich i Politalskich.


Klasycystyczny dwór wybudowano przed 1832 rokiem. W 1845 r. właścicielką dóbr Przewrotne wraz z przyległościami zostaje Anna z Dolińskich Politalska. W 1938r. właścicielem majątku został Kazimierz Maran 2 imion Politalski. 20 x 1945 r. w wyniku dekretu o reformie rolnej dwór został przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Od 1945r. użytkownikami dworu były instytucje i urzędy: poczta, szkoła, ośrodek zdrowia, gminna rada narodowa i pełnił również funkcję mieszkalną. Od 1993r. dwór wraz z parkiem stanowi własność prywatną. Budynek dworu murowany z cegły, parterowy, otynkowany, na podmurówce z kamienia, częściowo podpiwniczony.Założony na rzucie wydłużonego prostokąta, dwutraktowy z dostawioną w elewacji tylnej – ogrodowej werandą wspartą na 4 drewnianych słupach. Elewacja frontowa/ płd/ z podcieniem wnękowym wspartym na 6 kolumnach, Ściany budynku ujęte cokołem, górą gzymsem kostkowym i rozczłonkowane pilastrami, w zwieńczeniach obramień okien podcienia i werandy płyciny w formie ¼ koła wypełnione motywem wachlarzowatym. Dach czterospadowy, konstrukcji drewnianej, kryty blachą.


Budynek dworu znajduje się w złym stanie zachowania, wymagającym podjęcia w I kolejności prac zabezpieczających przed dalszym niszczeniem i dewastacją oraz kompleksowych rewaloryzacyjnych łącznie z parkiem i przywróceniem nie istniejącego obecnie układu wodnego /stawy/. Obiekt jest od kilkunastu lat opuszczony i nieużytkowany.Otoczenie dworu stanowi park, krajobrazowy. Wjazd na teren dworu drogą usytuowaną na dawnej grobli pomiędzy nieistniejącymi obecnie stawami. Od strony północnej na skraju parku zlokalizowane są pozostałości dawnych zabudowań folwarcznych.

Co będzie dalej z dworem, czy zostanie uratowany? Podobno ma zostać odremontowany i przekształcony w dom seniora. Z pewnością takiemu miejscu należy się nowy blask.
fot. M. Chmiel

Reklama
Reklama