Strona główna RZESZÓW Ognisko legionelli w Rzeszowie wygasa

Ognisko legionelli w Rzeszowie wygasa

0
Reklama

Z komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rzeszowie wynika, że pomiędzy 18 sierpnia a 4 września przeprowadzono 238 kontroli obiektów, pobrano 182 próbki wody ciepłej i zimnej oraz wydano 6 decyzji nakazujących podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii z rodzaju Legionella w ciepłej wodzie użytkowej. Zalecono m.in: dokonywanie przeglądu technicznego instalacji, sprawdzanie temperatury wody, przeprowadzenie czyszczenia i dezynfekcji instalacji. Podczas spotkania z prezydentem Rzeszowa zarządcy osiedli poinformowali, że takie działania już prowadzą.

„Zakończone na chwilę obecną badania wody ciepłej i zimnej (54  próbki) pobranych w dniach 18-23 sierpnia br. potwierdzają obecność Legionella pneumophila w 12 próbkach wody ciepłej na poziomie wysokim i średnim. Z pośród dodatnich, trzy badania dotyczą obiektów użyteczności publicznej,  a pozostałe mieszkań osób u których potwierdzono zakażenie Legionella pneumophila” – czytamy w komunikacie WSSE w Rzeszowie.

Reklama

Co bardzo istotne, badania wykonane przez Sanepid nie potwierdziły obecności bakterii z rodzaju Legionella w miejscach podawania zimnej wody do sieci. Sanepid informuje ponadto, że w dniach 29.08. – 01.09.2023r. przeprowadzono badania kontrolne wody po wykonanej w dniach 26-27.08.2023  dezynfekcji sieci  wodociągowej na terenie Rzeszowa i okolic. Ich wyniki potwierdzają przydatność wody do spożycia. – Te informacje nie są dla nas zaskakujące, nasz system uzdatniania wody jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Od pierwszego dnia, kiedy otrzymaliśmy informację o pacjencie zakażonym Legionellą, prowadziliśmy dodatkowe badania wody, które na żadnym etapie nie wskazały, że źródłem bakterii mógł być miejski wodociąg. Woda zawsze była w nim czysta i bezpieczna i tak jest także teraz – zapewnia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji uzupełnia, że już 18 sierpnia system został wnikliwie skontrolowany.

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podkarpackiego prowadzi intensywne działania kontrolno-zapobiegawcze dotyczące ograniczenia możliwości powstawania warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami Legionella. Równolegle prowadzone jest również dochodzenie epidemiologiczne dotyczące wskazania prawdopodobnego źródła zakażenia
w ognisku na terenie miasta Rzeszowa i okolic. Bieżące dane epidemiologiczne na ten moment wskazują jedynie pojedyncze, nowe przypadki potwierdzonych zakażeń związanych z ogniskiem, czyli mamy do czynienia z wygaszaniem ogniska zakażenia.

Poprzedni artykułJadąca mercedesem potrąciła rowerzystę. Oboje byli pod wpływem
Następny artykuł48-latka okradała przydrożne kapliczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!