Strona główna ŁAŃCUT Odsłonięto tabliczki upamiętniające mieszkańców Podkarpacia pomagającym Żydom

Odsłonięto tabliczki upamiętniające mieszkańców Podkarpacia pomagającym Żydom

0
Przemysław Keler/ KPRP
Reklama

Tutaj, w Markowej, pochylamy głowy przed tymi, którzy zostali zamordowani. Dziękujemy Im, Ich rodzinom, za niezwykły dar człowieczeństwa i poświęcenia; za dar dla Rzeczypospolitej, jakim była pomoc drugiemu człowiekowi – podkreślał wczoraj w Markowej Prezydent RP Andrzej Duda.

Beatyfikacja Ulmów – Rodziny, która została zamordowana przez niemieckich okupantów, ponieważ ukrywała w swoim domu Żydów – odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej. Obchody towarzyszące beatyfikacji Prezydent RP objął patronatem honorowym.

Reklama

Prezydent wspomniał, że w Polsce za pomoc Żydom pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej ze strony niemieckich okupantów groziła kara śmierci – nie więzienie, nie deportacja, nie obóz koncentracyjny. – Groziła kara śmierci, brutalnie i bezwzględnie wykonywana – mówił, dodając, że tysiące Polaków – spośród, jak szacujemy, miliona, którzy udzielali pomocy wówczas ukrywającym się Żydom – zostało w ten sposób zamordowanych najczęściej wraz ze swoimi żydowskimi sąsiadami, podopiecznymi, którym pomagali.

Podczas uroczystości przy ścianie pamięci przedstawiciele rodzin odsłonili tabliczki upamiętniające mieszkańców Podkarpacia, którzy nieśli pomoc Żydom skazanym na zagładę.

Upamiętnieni zostali: Szymon i Maria Fołtowie oraz ich dzieci; Karolina i Jan Kilianowie; Piotr Kapłon; Maria i Ludwik Kilianowie; Stefania i Antoni Wawrzaszkowie.

Para Prezydencka złożyła kwiaty i znicz przy tablicy z inskrypcją – pomnik poświęcony pamięci ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli. Prezydent złożył też wieniec w Sadzie Pamięci przed pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć Rodziny Ulmów.

źr. prezydent.pl

Reklama
Poprzedni artykułUszkodził szybę budynku Komendy. Miał substancje niedozwolone
Następny artykułIMGW ostrzega: Wody mogą gwałtownie wzrosnąć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj