Już 15 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się coroczny odpust połączony z uroczystościami religijnymi. Wydarzenie co roku przyciąga tysiące wiernych. W tym roku wydarzenie będzie miało nieco inny charakter.

W związku z tym, że pandemia koronawirusa wciąż nie ustaje, tegoroczny Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej odbędzie się w okrojonej formie, oraz w wysokim reżimie sanitarnym, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa dla pielgrzymów.

WIELKI ODPUST WNIEBOWZIĘCIA NMP
KALWARIA PACŁAWSKA, 11–15 sierpnia 2020
Z UROCZYSTYM OGŁOSZENIEM DEKRETU
O PODNIESIENIU KOŚCIOŁA DO GODNOŚCI
BAZYLIKI MNIEJSZEJ
W 100. ROCZNICĘ URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
W 400. ROCZNICĘ URODZIN ANDRZEJA M. FREDRY, FUNDATORA KALWARII

🔹WTOREK 11.08.2020
14:00 – Poświęcenie szat Matki Bożej w kaplicy Domku Matki Bożej.
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy kaznodzieja odpustowy o. Piotr Reizner (na galerii)
20:30 – Uzdrowienie chorych – módl się za nami. Nabożeństwo uzdrowienia
23.00 – Zamknięcie kościoła
🔹ŚRODA 12.08.2020
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (na galerii)
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy o. bp Edward Kawa ze Lwowa (na galerii)
20:30 – Nabożeństwo Maryjne (na galerii)
23.00 – Zamknięcie kościoła
🔹CZWARTEK 13.08.2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
6:45 – Przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej z kościoła na plac kościelny
7:00 – Msza św. (na galerii)
9:00 – Msza św. w kaplicy Domku MB
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (na galerii)
15:30 – Msza św. (na galerii)
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii do godności bazyliki mniejszej (na galerii)
20:45 – Andrzej Głowienka – “Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – Oratorium ku czci Św. Jana Pawła II – prawykonanie (plac kościelny)
23.00 – Zamknięcie kościoła
🔹PIĄTEK 14.08.2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
9:00 – Msza św. w kaplicy Grobu Matki Bożej
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (na galerii)
15:30 – Msza św. (na galerii)
17.15 – Różaniec (na galerii)
18:00 – Msza św. – przewodniczy ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla (na galerii)
23:00 – Przeniesienie figury Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała, przy kaplicy kazanie.
24:00 – Msza św. prymicyjna (neoprezbiterzy franciszkańscy); homilię wygłosi minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa (na galerii)
🔹SOBOTA 15.08.2020 r.
6:00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (na galerii)
6:30 – Przeniesienie figury Matki Bożej Wniebowziętej z kaplicy Św. Rafała do kościoła.
7:00 – Msza św. (na galerii)
9:00 – Msza św. (na galerii)
12:00 – Suma Odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego ks. abpa Adama Szala z udziałem prowincjała franciszkanów o. Mariana Gołąba (na galerii)
16:00 – Msza św. (na galerii)
18:00 – Msza św. (na galerii)

⚠️BEZPIECZEŃSTWO I WYTYCZNE REŻIMU SANITARNEGO
Ze względu na to, że miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, opieka duszpasterska nad wiernymi została powierzona franciszkanom z innych klasztorów (oraz tutejszym ojcom powracającym z urlopów). Bracia w kwarantannie nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i z pozostałymi zakonnikami.
Każdy Pielgrzym podejmuje osobistą i odpowiedzialną decyzję, pragnąc przybyć pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej.
Organizatorzy Odpustu apelują do wiernych, aby ci, którzy mają jakiekolwiek niepokojące objawy (gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu, utrata smaku lub węchu itd.) albo mieli styczność z chorymi na koronawirusa, nie przyjeżdżali do Kalwarii Pacławskiej, a jedynie łączyli się duchowo za pośrednictwem Radia Fara https://przemyska.pl/transmisje/ oraz https://fara.tv/

Franciszkanie opracowali procedury, które mają pomóc w bezpiecznym pielgrzymowaniu do sanktuarium, zgodne z obowiązującymi wymaganiami sanitarnymi:
🔸Pątnicy powinni mieć ze sobą maseczki ochronne. Obowiązek ich zakładania obowiązuje w kościele, nawiedzając kaplice dróżkowe oraz gdy jesteśmy w zbyt bliskiej odległości od drugiej osoby (1,5 m odstępu).
🔸Przed wejściami do kościoła ustawione będą pojemniki z płynem dezynfekującym do rąk z których należy korzystać przy wchodzeniu i opuszczaniu świątyni.
🔸Każdego dnia dokonywana będzie bieżąca dezynfekcja kościoła: szczególnie ławek, kratek konfesjonałów, poręczy i innych powierzchni dotykowych.
🔸Osoby pragnące przystąpić do spowiedzi św. na podcieniach z tyłu świątyni muszą mięć założoną maseczkę podczas spowiedzi. Bez niej nie będą spowiadane! W kolejkach do spowiedzi, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m.
🔸Wszystkie msze św. i nabożeństwa będą celebrowane na zewnątrz świątyni oraz przy Kaplicy Domku Matki Bożej i przy Kaplicy Grobu Matki Bożej. Kościół będzie otwarty w godzinach 6.00-23.00 i udostępniony będzie jedynie na krótką modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej przy ograniczonej liczbie wchodzących. Ruch w kościele będzie jednostronny.
🔸Przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy; w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Ciało Pańskie przed kapłanem. Przy kaplicy św. Anny komunia św. będzie udzielana poza Mszami.
Kapłani przed udzielaniem Komunii Świętej będą dezynfekować swoje dłonie.
🔸Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
🔸Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.
🔸Kapłani nie podają wiernym relikwiarzy do ucałowania.
🔸Kropielnice kościoła pozbawione są wody święconej.
🔸Obowiązuje zakaz dotykania, czy całowania szat figury Matki Bożej!
🔸Franciszkanie w tym roku nie będą organizować żadnych wspólnych dróżek ani procesji. Natomiast każdej z grup zorganizowanych nie zabraniamy przeżyć dróżek jedynie we własnym gronie na własną odpowiedzialność (!). Prosimy o rozwagę w decyzji.
🔸Dom Pielgrzyma z bufetem będzie całkowicie zamknięty dla pielgrzymów! Mieszkać tam będą jedynie franciszkanie obsługujący Odpust.
🔸Toalety dla pielgrzymów (dezynfekowane) będą dostępne jedynie w stałym miejscu koło parkingu, przy polu namiotowym. Nie ma możliwości korzystania z Domu Pielgrzyma itp.
🔸Będzie możliwość skorzystania z pola namiotowego. Obowiązuje rejestracja na polu namiotowym z osobistym podpisem regulaminu i przyjęciem zasad reżimu sanitarnego!
🔸Okoliczni gospodarze indywidualnie podejmują decyzję i odpowiedzialność za zakwaterowanie na swoich posesjach pielgrzymów.

 

⚠️UWAGA
Przepisy państwowe do momentu rozpoczęcia Odpustu mogą się jeszcze zmienić. Należy na bieżąco śledzić wiadomości podawane na naszych stronach i przez Ministerstwo Zdrowia oraz do nich się stosować.