Strona główna HISTORIA Odnaleziono ukryty w 1941 roku dzwon św. Jana z Dukli

Odnaleziono ukryty w 1941 roku dzwon św. Jana z Dukli

0
Reklama

Rok temu obok Pustelni św. Jana z Dukli na górze Zaśpit, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” wraz z Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych dokonało niezwykłego odkrycia. Odnaleziono dzwon z kościoła Pustelni św. Jana, który został zakopany w ziemi 80 lat temu w czasie niemieckiej okupacji.

Dzwon został wytworzony w 1933 roku ze stopu miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. Waży ok. 150 kg.Na dzwonie widnieje napis:

Reklama

W 200-TNĄ ROCZNICĘ BEATYFIKACJI R. 1933 OFIARUJĄ BŁ. JANOWI Z DUKLI ŚLĄZACY I WIELKOPOLANIE. Na drugiej stronie dzwonu znajduje się postać św. Franciszka z Asyżu i napis: ŚW. FRANCISZKU MÓDL SIĘ ZA NAMI.

Na trop, gdzie dzwon mógł zostać ukryty natrafił właściciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych – Lesław Wilk. O tym, dlaczego dzwon został zakopany, opowiada Bartłomiej Stój, redaktor portalu zwiadowcahistorii.pl:

Miejsce, gdzie zaczyna się cała historia to pustelnia św. Jana z Dukli w miejscowości Trzciana na Podkarpaciu. Właśnie tam w 1941 roku, na zboczu góry Zaśpit zakonnik Józef Ubas zapewne z pomocą kogoś zaufanego ukrywa przed Niemcami dzwon. Zrobił to nie bez powodu, gdyż Niemcy prowadzili akcję mającą na celu konfiskatę wszelkich dzwonów i pomników, chcąc uzupełnić ogromne zapotrzebowanie na niedobór surowców.

Reklama
Poprzedni artykułKolejny wypadek na przejeździe kolejowym w regionie
Następny artykułŻołnierze i policjanci ćwiczyli nad Soliną [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj