Strona główna HISTORIA Odnaleziono ukryty w 1941 roku dzwon św. Jana z Dukli

Odnaleziono ukryty w 1941 roku dzwon św. Jana z Dukli

0
Reklama

Rok temu obok Pustelni św. Jana z Dukli na górze Zaśpit, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” wraz z Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych dokonało niezwykłego odkrycia. Odnaleziono dzwon z kościoła Pustelni św. Jana, który został zakopany w ziemi 80 lat temu w czasie niemieckiej okupacji.

Dzwon został wytworzony w 1933 roku ze stopu miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. Waży ok. 150 kg.Na dzwonie widnieje napis:

Reklama

W 200-TNĄ ROCZNICĘ BEATYFIKACJI R. 1933 OFIARUJĄ BŁ. JANOWI Z DUKLI ŚLĄZACY I WIELKOPOLANIE. Na drugiej stronie dzwonu znajduje się postać św. Franciszka z Asyżu i napis: ŚW. FRANCISZKU MÓDL SIĘ ZA NAMI.

Na trop, gdzie dzwon mógł zostać ukryty natrafił właściciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych – Lesław Wilk. O tym, dlaczego dzwon został zakopany, opowiada Bartłomiej Stój, redaktor portalu zwiadowcahistorii.pl:

Miejsce, gdzie zaczyna się cała historia to pustelnia św. Jana z Dukli w miejscowości Trzciana na Podkarpaciu. Właśnie tam w 1941 roku, na zboczu góry Zaśpit zakonnik Józef Ubas zapewne z pomocą kogoś zaufanego ukrywa przed Niemcami dzwon. Zrobił to nie bez powodu, gdyż Niemcy prowadzili akcję mającą na celu konfiskatę wszelkich dzwonów i pomników, chcąc uzupełnić ogromne zapotrzebowanie na niedobór surowców.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!