Strona główna WIADOMOŚCI Od środy wchodzi możliwość szczepień w aptekach przeciw Covid-19

Od środy wchodzi możliwość szczepień w aptekach przeciw Covid-19

14
0

W rządowym Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które wprowadza możliwość wykonywania szczepień przeciwko Covid-19 w aptekach.

Naczelna Izba Lekarska wydała opinię, według której poszczególne apteki mogą zostać zakwalifikowane do prowadzenia szczepień. Izba podała, że w tych aptekach gdzie mają odbywać się szczepienia przeciw koronawirusowi należy spełnić określone wymogi. Zalicza się do niech zachowanie rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie, gdzie mają odbyć się szczepienia, pisemna procedura określająca zasady dostępu i korzystania z pomieszczenia gwarantująca pacjentom bezpieczeństwa oraz poszanowanie intymności i godności oraz umożliwiająca niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki.

Apteka chcąca wykonywać szczepienia musi posiadać także odpowiednie wyposażenie. W jego skład wchodzą: stolik zabiegowy wyposażony stosownie do wykonywanych szczepień; zestaw do wykonywania iniekcji; zestaw do wykonania opatrunków; pakiety odkażające i dezynfekcyjne; dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym; środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice) oraz pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.

Niezbędne wyposażenie to także pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne; adrenalina do wstrzykiwań o stężeniu zgodnym z przyjętymi standardami, niezbędna w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta; termometr bezdotykowy oraz sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką (poza sprzętem służącym do sprzedaży aptecznej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here