Od soboty w całej Polsce obowiązywać będą nowe strefy żółte i czerwone. W naszym regionie trzy powiaty znajdą się w strefie żółtej. Sprawdziliśmy, które to z nich.

Sytuacja staje się poważna- przyznał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od soboty 3 października wprowadzone zostaną nowe strefy żółte i czerwone, w regionach, gdzie jest największy przyrost zachorowań.Do strefy żółtej na Podkarpaciu włączone zostaną: powiaty dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki.

W strefie “czerwonej” obowiązuje obecnie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

 

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

 

 

W strefie “żółtej” obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

od 15 października wprowadzone będą nowe obostrzenia:

Ograniczenie zgromadzeń i wesel:

  • strefa zielona – maksymalnie 100 osób
  • strefa żółta – maksymalnie 75 osób
  • strefa czerwona – maksymalnie 50 osób

W strefie czerwonej – ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, pubów i barów – do godz. 22:00.

Wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu nie tylko w “czerwonej”, ale też w “żółtej” strefie. – Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – przekonywał minister Niedzielski.