Sejm przyjął w środę zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dzięki którym kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC.

O planowanych zmianach pisaliśmy już w styczniu. Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie obowiązku jazdy z dowodem rejestracyjnym i papierową polisą OC. Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzą te informacje w bazie danych. Kierowca dostanie pokwitowanie, a w systemie zostanie to odnotowane. Wyjątkiem będzie stacja kontroli pojazdów, w której nie obejdzie się bez okazania dowodu rejestracyjnego. W środę Andrzej Duda podpisał nowelizację, co oznacza, że przepisy wejdą w życie 4 czerwca. Jest to niezbędne podczas kontroli służb poza granicami kraju.

Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Po przyjętych zmianach, za brak prawa jazdy nadal będą grozić kary.

Udając się do stacji kontroli pojazdów nadal trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, by uzyskać pieczątkę potwierdzającą przejście badania. Jest to niezbędne podczas kontroli służb poza granicami kraju.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 4 czerwca.