Strona główna WIADOMOŚCI Nowy sprzęt OSP trafi do jednostek w regionie

Nowy sprzęt OSP trafi do jednostek w regionie

0
Reklama

52 jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa podkarpackiego otrzyma dofinansowanie do  zakupu nowych samochodów strażackich. Zakres wsparcia jest rekordowy w porównaniu do poprzednich lat. 

Zestawienie jednostek OSP, które w 2023 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych przedstawił w ubiegłym tygodniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów – 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

Reklama

O szczegółach dotyczących naszego województwa mówili podczas konferencji prasowej: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, komendant wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbryg. Andrzej Babiec oraz prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skiba.

– To bardzo ważny dzień dla ochotniczych staży pożarnych z naszego województwa. W tym roku 52 jednostki otrzymają nowe wozy strażackie. To rekordowe wsparcie – mówił poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych jest niezwykle istotne dla mieszkańców naszego kraju. Dzięki odpowiedniemu doposażeniu, druhowie szybciej dotrą do miejsca wypadku czy pożaru.

– Ostatnia decyzja MSWiA, dzięki montażowi finansowanemu, daje możliwość zakupienia nowych wozów na potrzeby strażaków. Będzie to 26 lekkich wozów strażackich, 22 średnie i 4 ciężkie samochody. To bardzo ważne, by strażacy mogli wykonywać czynności ratownicze, będąc bezpiecznymi, jednocześnie dysponując odpowiednim i nowoczesnym sprzętem – mówiła wojewoda.

Komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec zaznaczył, że od 2016 do 2022 r.  na teren województwa podkarpackiego trafiło ponad 300 nowych samochodów dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Dodał, że na Podkarpaciu działa łącznie 1266 jednostek OSP. – 345 najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jest włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego – mówił nadbryg. Babiec. 

Głos zabrał również prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adam Skiba.

– Jest to ogromne wzmocnienie potencjału bojowego jednostek ochotniczych straży pożarnych i cieszę, się, że Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyczynia się do zakupu tego sprzętu – niezwykle ważnego i cennego. Te pieniądze trafiają w ramach programu finansowania służb ratowniczych, który wspólnie z NFOŚiGW prowadzimy już od kilku lat i w ramach tego programu dofinansowaliśmy już zakup 136 samochodów – powiedział prezes Skiba.

Dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych

Program „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.

Środki rozdysponowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą na zakup sprzętu i wyposażenia. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!