Strona główna WIADOMOŚCI Nowości w Filharmonii Podkarpackiej

Nowości w Filharmonii Podkarpackiej

0
Reklama

Filharmonia zaprezentowała dziś plany na najbliższe miesiące. Na konferencji prasowej dziennikarze dowiedzieli się m.in., że rzeszowscy muzycy ruszają w tournée po Chinach. Na miejscu oferta jest równie kusząca. Nazywa się… BOOM.

Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej powiedziała jak wygląda harmonogram wydarzeń artystycznych.  Już jutro orkiestra filharmonii wyjeżdża do Wiednia. W prestiżowej, złotej  Sali Koncertowej Musikverein wystąpi po raz 6.
Nasi muzycy zaprezentują szczególny program. Koncert ma zasygnalizować obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też data koncertu – tłumaczyła dyrektor Wierzbieniec.– Program przewiduje prezentację dzieł artystów, którzy niekoniecznie byli naszymi rodakami, ale sięgali po polską twórczość – mówiła.
To nie jedyny zagraniczny występ, który czeka orkiestrę filharmonii. Drugi, to tournée po Chinach. W Kraju Kwitnącej Wiśni, przez 15 dni, od 27 grudnia, przebywać będzie 58 osób. W tym czasie da 10 koncertów. Publiczność, przed którą zaprezentują się nai muzycy szacuje się dziś na minimum 30 tys. widzów. Orkiestra filharmonii zagra muzykę europejską wiążąca się z karnawałem. Będą polki i walce Straussa, nie zabraknie też twórczości Moniuszki i Kilara.
 
To będzie pracowity wyjazd. Każdy koncert organizowany jest w innym chińskim mieście. Czeka nas 15 dni koncertów, noclegów i podróży, mimo to jesteśmy gotowi na to tournée – zapewniała M.Wierzbieniec.
Koncerty we Wiedniu i Chinach, to duże nakłady finansowe. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Instytutu Adama Mickiewicza. Urząd Marszałkowski też pomógł. Samorząd województwa, co roku przekazuje pieniądze na działalność filharmonii.
Chciałbym wyrazić radość ze strony zarządu, bo fakt, że 6 raz z rzędu orkiestra dostała zaproszenie do Wiednia oznacza, że nasze województwo zostało dostrzeżone. To cieszy, gdyż pieniądze, którymi samorząd dotuje filharmonię, są wydawane właściwie – powiedział wicemarszałek Bogdan Romaniuk.
Podczas konferencji mowa była też o programie filharmonii, który oferuje rzeszowskiej publiczności. Nazywa się BOOM i jest akronimem od słów: balet, opera, operetka oraz musical. Wydarzenia zaplanowane są do czerwca 2018 r. Szczegóły poniżej.
•      20 listopada 2017r. – „HEMAR. MARCHEWKA – próba generalizacji”
•      26 listopada 2017r. – ARCYDZIEŁA ŚWIATOWEGO BALETU
•      27 stycznia 2018r. – J. Strauss – „ZEMSTA NIETOPERZA”
•      3 lutego 2018r. – P. Czajkowski – „EUGENIUSZ ONIEGIN”
•      13 lutego 2018r. – (w trakcie ustaleń)
•      28 marca 2018r. – „SYMFONIA ŚWIATŁA”
•      7 kwietnia 2018r. – G. Donizetti – „DON PASQUALE”
•      9 czerwca 2018r. – (w trakcie ustaleń)
•      23 czerwca 2018r. – G. Verdi – „NABUCCO”.
źr.: podkarpackie.pl 
Reklama
Poprzedni artykułRząd wprowadzi obowiązek oznaczania psów?
Następny artykułKolejne firmy budują się pod Rzeszowem.