Strona główna WIADOMOŚCI Nowe pociągi zawitały na Podkarpacie

Nowe pociągi zawitały na Podkarpacie

0
Reklama

12 września 2023 roku na trzecim peronie stacji Rzeszów Główny pięć nowych pojazdów zostało oficjalnie przekazanych przez producenta. W uroczystości tej wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, parlamentarzyści reprezentujący Podkarpacie: Krzysztof Sobolewski, Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek i Kazimierz Gołojuch oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Samorząd województwa reprezentowali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch, członek zarządu Stanisław Kruczek, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz radny Mieczysław Tołpa. Obecni byli przedstawiciele wykonawcy czyli firmy Newag S.A oraz operatora czyli spółki Polregio S.A.   

Nowe pociągi to odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na transport kolejowy, który z zadowoleniem obserwujemy w związku z powstaniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.   Widzimy znacząco zwiększone zainteresowanie tą formą podróży ze strony pasażerów. Jednocześnie jest to świetny przykład racjonalnego wykorzystania środków unijnych, gdyż 85 procent kwot za zakup tych 12 pociągów pokrytych zostaje ze środków kończącej się już perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego. Na Podkarpaciu żadna złotówka nie może się zmarnować, bo wiemy, jak ją dobrze zainwestować  – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Dziękuję marszałkowi i zarządowi województwa za to, że w tak innowacyjny sposób inwestują środki pochodzące z funduszy europejskich z programu regionalnego województwa, wykorzystując oszczędności, które będą się pojawiać w programie. Żadne euro z programu dla Podkarpacie nie zostanie zwrócone do Brukseli. Dziękuję projektantom i wykonawcom za wszelkie rozwiązania, które są ułatwieniem do korzystania dla osób z niepełnosprawnościami.

Dziękuję także za rozwiązania, które pomagają dbać o jakość środowiska naturalnego. To szynobusy, które będą przekazywać jak najmniejszy ślad węglowy do środowiska. Połączono tu bezpieczeństwo, komfort i dbałość o środowisko – mówiła w trakcie uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Znaczenie nowych pociągów podkreślał przemawiający w imieniu zebranych parlamentarzystów poseł Krzysztof Sobolewski.

Reklama

Dzięki dobrej i zgodnej współpracy przełamywane jest wykluczenie komunikacyjne na Podkarpaciu. Te pociągi, które wzmocnią funkcjonowanie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pojadą do Dębicy czy Lubaczowa to świetny przykład dobrego wykorzystania środków z pożytkiem dla regionu – podkreślał poseł Krzysztof  Sobolewski.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart gratulując zarządowi województwa nowych zakupów podkreślała, że rozwijająca się kolej to jeden z elementów tworzenia układu komunikacyjnego regionu. 

Jesteśmy w kluczowym momencie budowania nowej dostępności komunikacyjnej do Podkarpacia, dla Podkarpacia i na Podkarpaciu – mówiła wojewoda przypominając zarówno o  inwestycjach spektakularnych, jak budowa S-19, jak i lokalnych, współfinansowanych ze specjalnie dedykowanego programu rządowego.

Prezes Zarządu Polregio S.A. Adam Pawlik gratulował zarządowi województwa.

Gratuluję wizji rozwoju branży połączeń regionalnych. Dziennie na trasę – dzięki decyzjom samorządu województwa – wyjeżdża około 200 kursów pociągów. I to jest skala rosnąca –zaznaczył prezes Pawlik. 

Prezes zarządu Newag S.A. Zbigniew Konieczek podkreślał wielość nowoczesnych rozwiązań, jakie zostały zastosowane w zamówionych przez region pociągach.

Hybrydy powstające w Nowym Sączu, które trafią do was  w listopadzie pozwalają m.in. na ograniczenie zużycia paliwa oraz emisji spalin – mówił prezes Konieczek.

Goście wydarzenia mogli od razu wypróbować – na trasie Rzeszów – Sędziszów Małopolski – Rzeszów – w jakich warunkach na co dzień będą podróżować pasażerowie dzięki nowym pociągom.

W lipcu 2022 roku Zarząd Województwa Podkarpackiego podpisał dwie umowy na dostawę przez Newag S.A. z Nowego Sącza dwunastu pojazdów kolejowych dla Podkarpacia. Umowa opiewała na kwotę ponad 415 mln złotych.

W ramach pierwszej z podpisanych umów – na kwotę 263,22 mln zł firma Newag S.A. wyprodukuje i dostarczy na Podkarpacie osiem pojazdów szynowych IMPULS 2 typu 31WE w wersji czteroczłonowej, wraz z symulatorem jazdy do prowadzenia szkoleń maszynistów, z niezbędną dokumentacją techniczną i usługą serwisową. Umowa zapewnia także 6-letnią gwarancją na pojazdy. Każdy z pociągów może zabrać na pokład po 400 pasażerów, w tym 192 na miejscach siedzących. Pojazdy są klimatyzowane, dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w  systemy dynamicznej informacji. W ramach tej umowy dostarczony zostanie także  stacjonarny symulator jazdy, który trafi do zaplecza technicznego PKA, w sąsiedztwie stacji Rzeszów Staroniwa. Usprawni on szkolenie maszynistów.

źr. UMWP

Poprzedni artykułNa kamienicy w Przemyślu odkryto kolejne historyczne napisy [foto]
Następny artykułZ Podwórka na Stadion. Ruszyły zapisy na XXIV edycję Pucharu Tymbarku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!